Yataş Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (7.09.2022)

Yatırım teması

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri
Hedef fiyat, TL/hisse TRY24.90
Son kapanış, TL/hisse 16.92
Yukarı potansiyel %47

Yataş’a ilişkin olumlu görüşümüzün nedenlerini:

i) sektörde geleneksel satış kanalından modern satış kanalına geçişin devam etmesi, ii) şirketin ana faaliyet alanındaki güçlü pazar konumu, iii) halen olumlu demografik yapı, iv) Divanev formatının ölçeklenebilirlik potansiyeli ve v) şirketin e-ticaret kanalında artan varlığı olarak özetleyebiliriz. Yataş’ın, i) tüketicinin beğenilerine uygun, kanıtlanmış ürün portföyü ve ii) maliyet baskılarını rakiplerinin çoğundan daha iyi bir şekilde yönetmeye ve verimlilik yatırımı / kapasite artışı yapmaya olanak tanıyan güçlü bilançosu sayesinde Türkiye’deki pazar payını artırmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Yataş, pandeminin olumsuz etkisine rağmen son iki yılda franchise ağına 197 yeni yurt içi mağaza ekledi. Franchise mağaza ilavelerinin yaklaşık 1/3’ü Divanev formatından geldi (toplam 59 mağaza). Toplam mağaza sayısı (Yataş’ın sahip olduğu 84 mağaza dahil), 2019’daki 373’ten 2021’de 570’e yükseldi. Bu durum 2019- 2021’de ortalama %42 alan büyümesine işaret ediyor. Yeni mağazaların olgunlaşmasının yaklaşık 2 yıl sürdüğü göz önüne alındığında bu durum, önümüzdeki iki yıl içinde gelir artışı için pozitif olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla, talep yönlü riskleri göz önünde bulunduran gelir tahminimizin muhafazakâr olduğunu öngörüyoruz. Yataş’ın önümüzdeki üç yıl içinde her yıl ortalama 45 yeni mağaza açmasını ve toplam satış alanını %23 artırmasını bekliyoruz. Mağaza açılışlarına ilişkin öngörülerimiz de şirketin yıllık 70-80 mağaza açılışını öngören tahminlerine kıyasla muhafazakâr.

Değerleme

Yataş, 2022 beklentilerimize göre 4.0x FD/FAVÖK ve 5,4x F/K ile son 3 yıllık ortalamalarına göre %35 ve %40 iskonto ile işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım