Yapı Kredi Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (24.09.2012)

Yapı Kredi Hisse Yorumu

Reuters’da yer alan habere göre Yapı Kredi değerlemenin oldukça yüksek bir noktada olmasından dolayı sigorta ve emeklilik birimini ayrı ayrı satmayı planlıyor. Haziran ayında Yapı Kredi yapmış olduğu açıklamada Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik hisselerinin elden çıkarılmasına ilişkin seçeneklerin değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalara başlanmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Yapı Kredi Bankası, Yapı Kredi Sigortanın %74’üne sahipken, Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Yatırım sırasıyla şirkette %12 ve %8 paya sahiptir. Yapı Kredi Sigorta’da ise halka açıklık %6’dır. Ayrıca, Yapı Kredi Sigorta ise Yapı Kredi Emekliliğin %99.7’sine sahiptir.

En son güncel verilere göre Yapı Kredi Sigortanın defter değeri 343mn TL düzeyindedir. Hayat dışı branşta Yapı Kredi Sigorta en son güncel verilere göre prim üretiminde sektörde %6.52 Pazar payı 5. olarak yer almaktadır. Şirket 2012 yılının ilk yedi ayında 644mn TL prim üretirken geçen yılın aynı dönemine göre prim miktarını %27 artırmıştır. (Sektör: %17). Hayat sigortasında ise Yapı Kredi Emeklilik %7.44 Pazar payı ile sektörde 4. Sırada yer alıyor. Emeklilik tarafında ise Yapı Kredi emeklilik yatırıma yönlendirilen toplam fon miktarında sektörde %16.1 Pazar payı ile 4. Yer almaktadır. 14 Eylül verilerine göre yatırıma yönlendirilen toplam fon miktarı 2,345mn TL’dir. Gerçekleşmesi durumunda bu satış işlemi Yapı Kredi’nin 2Ç12 itibari ile %14.5 olan sermaye yeterlilik oranını yaklaşık 135 baz puan yukarı çekecektir. Bu pozitif etkinin 80 baz puanı emeklilik, 55 baz puanı ise sigorta biriminden geliyor. Ancak, iki şirketin ayrılarak satılacağı haberi sürecin bir miktara daha uzayabileceğinin işareti olarak algılanmalıdır. Haber, hisse fiyatı üzerinde bir miktar baskı yaratabilir.

Önerimiz: TUT

Kaynak: Garanti Yatırım Günlük Bülteni

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir