Yapı Kredi 2023 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Yapı Kredi’den Ülkemiz Ekonomisine 918 Milyar TL Kaynak

Deprem felaketiyle sarsıldığımız 2023 yılının ilk çeyreğinde, yaraları sarmak ve ülke ekonomisine kaynak sağlamayı sürdürmek için çalıştıklarını belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, Banka’nın bu dönemdeki faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi.

Depremin hemen sonrasında önceliklerinin deprem bölgesindeki vatandaşlarla birlikte Yapı Kredi çalışanları ile ailelerinin ihtiyaçlarına destek sağlamak olduğunu ifade eden Erün, şunları söyledi: “Ülkemizde yaşanan deprem felaketi maalesef hepimizi derinden sarstı. Bölgenin yaralarını sarabilmek için ilk günden itibaren tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ülkenin dört bir yanındaki Yapı Kredi Gönüllülerimiz fiziki olarak da bölgede farklı konularda gönüllü olarak görev almayı ve destek vermeyi sürdürüyor. Afet bölgesi için desteklerimize, ihtiyaçlar doğrultusunda devam edeceğiz.”

Deprem felaketine rağmen, gücünü aldıkları Türkiye ekonomisine duydukları sorumlulukla, ekonomiye bu dönemde 918 milyar TL’lik kaynak sağladıklarını belirten Gökhan Erün, “Aktif büyüklüğümüz 1,2 trilyon TL’ye ulaşırken, öz kaynak kârlılığımız yüzde 39,7; sermaye yeterlilik rasyomuz ise yüzde 16,5 oldu. Nakdi kredi hacmimiz 623 milyar TL olurken, buradaki pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 15,5; müşteri mevduatında ise yüzde 15,3 olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde de ülkemiz ekonomisine ve tüm paydaşlarımıza değer yaratmak için kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

KOBİ’leri desteklemeye devam edeceğiz

KOBİ’lere sağladıkları finansal desteği artırarak hem firmalara hem de faaliyet gösterdikleri sektörlere katkı sağlamayı çok önemsediklerini dile getiren Erün, şöyle konuştu: “KOBİ’lerimiz bizim için stratejik bir öneme sahip. Küresel anlamda zorlu koşullara rağmen yılın ilk çeyreğinde reel sektörü desteklemeye devam ettik. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizi geliştirmeyi bu dönemde de sürdürdük. Mobil onay fonksiyonuyla KOBİ müşterilerimizin yaptığı işlemlerin yüzde 73’ünü ıslak imzaya gerek kalmadan dijital olarak tamamlamalarını sağladık. Şahıs işletmelerinin şubeye gitmeden Yapı Kredi Mobil üzerinden müşterimiz olabilecekleri bir alt yapı geliştirdik. Bu alanda ortaya koyacağımız yeniliklerimizle öncü konumumuzu sürdüreceğiz.”

Sınırları kaldıran teknolojiler üretiyoruz

Fiziksel dünyadaki işlemlerin, gelişen teknoloji ile hızla dijital dünyaya taşındığını vurgulayan Erün, şu değerlendirmede bulundu: “Dijital bankacılıkta bugüne kadar birçok ilke imza attık. Yalnızca teknoloji dünyasını takip eden ve ondan fayda sağlayan bir banka olmanın ötesine geçerek teknoloji üreten ve özellikle de finansal teknolojilere yön veren bir kurum olmayı hedefliyoruz. Aktif her 10 müşterimizden 9’u dijital bankacılığı tercih ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde mobil üzerinden, şubeye gitmeden müşterimiz olan kullanıcılarımız önceki yılın aynı dönemine göre 3 kat arttı.

Worldcard ile liderliğimiz devam ediyor

Türkiye’yi kredi kartı ile tanıştıran banka olarak ülkemizde pek çok ilki hayata geçirdiklerini ve sektöre öncülük ettiklerini belirten Erün, “Sanal kart dâhil kredi kartı adedinde yüzde 15,2’lik pazar payımız ile liderliğimiz devam ediyor. Bu başarının arkasında altyapımıza ve dijitalleşmeye yaptığımız yatırımların payı büyük. Fiziksel ve dijital dünya arasındaki sınırların kalktığı günümüzde, dijital ve kartlı ödeme sistemlerindeki dönüşümün öncülüğünü üstleniyoruz. Tüm bu yenilikçi yatırımlarımız ve dijital dönüşümümüz sayesinde, müşterilerimizle kurduğumuz bağı daha da güçlendiriyoruz” diye konuştu.

Yapı Kredi Step ile sürdürülebilirlik kültürünü yaygınlaştırıyoruz

İnsana ve doğaya dost sürdürülebilir bir gelecek için sınırları kaldırdıklarını söyleyen Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, şu ifadeleri kullandı: “Gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak için çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları bir arada barındıran bütünsel bir yaklaşımla hareket ediyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda müşterilerimizden başlayarak toplumda farkındalık yaratıp insanları harekete geçirmeyi ve böylece bir dönüşüm yaratmayı hedefliyoruz. Bu amaçla Yapı Kredi Step’i hayata geçirdik. Yapı Kredi Mobil üzerinden üye olunabilen Step ile müşterilerimizin günlük sürdürülebilir tercihlerini puanlıyor, puanları belli bir seviyeye ulaştığında da paraya çevirerek bunu sivil toplum kuruluşlarına bağış yapmalarına olanak sağlıyoruz. Böylece bir yandan bireysel tercihlerle gelişen bir dönüşüm sağlarken, diğer yandan da bu amaçla çalışan sivil toplum kuruluşlarına düzenli kaynak yaratıyoruz.”

Yapı Kredi’nin 31 Mart 2023 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Toplam aktifler: 1,2 trilyon TL
Temel bankacılık gelirleri: 21,3 milyar TL
Toplam nakdi krediler: 623 milyar
TL Net grup kârı:12,6 milyar TL
Toplam müşteri mevduatı: 779 milyar TL