Yapı Kredi 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (28.05.2019)

Yapı Kredi’den 1Ç19’da beklentilerin üzerinde kar…

1Ç19 döneminde banka net faiz gelirini geçen yıla göre yüzde 21 oranında artırarak 3 milyar 485 milyon TL olarak açıkladı. Net faiz marjı ise çeyreklik dönemde yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti. 1Ç19 döneminde takipteki kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 5,5 oldu. Bankanın 1Ç19 dönem karı ise geçen yıla fazla değişmeyerek 1 milyar 241 milyon TL olarak gerçekleşti. Dönemsel olarak çeyreklik karı hem piyasa beklentisi olan 1 milyar 117 milyon TL’nin, hem de bizim beklentimiz olan 1 milyar 130 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Net ücret / komisyon gelirlerinin beklenenin üzerinde olması ile beklenenden düşük karşılık giderleri, kredi-mevduat spreadindeki iyileşme ve güçlü tahsilatlar ve önceden ayrılan karşılıkların etkisiyle kredi risk maliyetinde yıl sonuna göre iyileşmenin etkisiyle Banka beklenenin üzerinde net kar açıklamıştır.

Aynı dönemde Banka’nın toplam aktif büyüklüğü yıllık yüzde 21 artışla 393 milyar 428 milyon TL’ye ulaşmıştır. Banka, toplam nakdi ve gayrinakdi kredi hacmini yüzde 12 artırarak 243 milyar 734 milyon TL’ye taşımıştır. Toplam krediler yıl sonundan bu yana %5 büyürken YP cinsinden kredilerde %2 daralma meydana gelmiştir. Toplam kredilerde büyümenin 1Ç19’da 6,9 milyar TL KGF kullanımı ile desteklendiğini görüyoruz.

Gelir yaratımı açısından bakıldığında, net faiz, ücret ve komisyon gelirlerindeki artış, kredi-mevduat spreadindeki iyileşme sayesinde, bankacılık faaliyetlerinden elde edilen gelirler artmaya devam etmiştir. Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu, %15 olarak gerçekleşmiştir. Bankanın kur farkı için düzeltilmiş kredi büyümesinde %1’lik artış görülürken, aktif kalitesine ilişkin olarak özellikle enerji ve gayrimenkul kredilerindeki ihtiyatlı yaklaşım ve 2. aşama kredilere odaklanma stratejisi devam etmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN