Yapı Kredi 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (03.05.2019)

“Yapı Kredi Bankası’nın 1Ç2019 Net Dönem Karı 1.241mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 2,95TL

Yapı Kredi Bankası’nın 2019 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %14,8 oranında artarak 1.241mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.097mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.117mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net ücret ve komisyon gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık giderlerinin ise beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Banka’nın ilk çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ise önemli bir değişim göstermemiştir.

Mevduat maliyetlerindeki düşüşle birlikte, mevduata verilen faizlerde %14,7 azalma gözlenmiştir. Kredilerden alınan faiz gelirleri ise %4,9 oranında artış gösterirken, kredi mevduat makası iyileşme kaydetmiştir. Diğer taraftan TÜFE endeksli tahvil getirilerinde bir önceki çeyreğe göre yüksek bazın etkisiyle yaklaşık 1.691mn TL gerileme (hesaplamada kullanılan tahmini enflasyon %12) kaydedilmiştir. Bu kapsamda da TÜFE endeksli tahvillerin etkisiyle net faiz gelirleri %14,4 oranında gerileyerek 3.356mn TL olmuştur. Diğer yandan, kredilerdeki artışın da etkisiyle net ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %21,1 gibi yüksek bir oranda artış göstererek karı desteklerken, ticari zarar 72mn TL azalarak 22mn TL’ye gerilemiş ve karı destekleyen diğer bir kalem olmuştur. Döviz kredileri için yapılan korumaya bağlı olarak kurlardaki artışla oluşan gelirin etkisiyle ticari zarar azalmıştır. Bu yapılan korunma önlemlerinin gider kısmı ise karşılıkların altında yer alması nedeniyle net dönem karına etki olmamıştır. Ek olarak, 403mn TL’ye yükselen diğer faaliyet gelirleri ve 224mn TL’ye yükselen iştirak gelirleri de karın artmasında diğer etkenler olmuşlardır. Banka’nın karşılık giderleri ise %12,1 oranında artarak 2.112mn TL’ye yükselmiştir.

Kredi mevduat makasındaki genişlemeye karşın TÜFE endeksli tahvillerin (208bp) olumsuz etkisiyle Banka’nın net faiz marjı 82 baz puan azalarak %3,99’a gerilemiştir. Diğer taraftan, görece yüksek dönem karına bağlı olarak Banka’nın özsermaye karlılığı %10,9’dan %12,7’ye yükselirken, aktif karlılık ise %1,2’den %1,4’e yükselmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN