Yapı Kredi 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / GCM Menkul – (16.11.2018)

Yapı Kredi 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Yapı Kredi’den 3. çeyrekte görece iyi performans…

2018 yılının ilk 9 ayında banka net faiz gelirini geçen yıla göre yüzde 54 oranında artırarak 10 milyar 365 milyon TL olarak açıkladı. Net faiz marjı ise çeyreklik dönemde yüzde 4.35 seviyesinde gerçekleşti. 2018 yılında 3. çeyrekte takipteki kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 3,1 oldu. Bankanın 2018 yılı ilk 9 ay net dönem karı ise geçen yıla göre yüzde 31 artış ile 3 milyar 586 milyon TL’ye yükseldi. Dönemsel olarak çeyreklik karı ise 1 milyar 115 milyon TL ile hem piyasa beklentisi olan 1 milyar 29 milyon TL’nin, hem de bizim beklentimiz olan 1 milyar 50 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Net faiz gelirlerinin beklenenin üzerinde olması ile beraber kredi mevduat makasının yatay kalması ve TÜFEX getirilerinin pozitif etkisiyle Banka beklenenin üzerinde net kar açıklamıştır.

Aynı dönemde Banka’nın toplam aktif büyüklüğü yıllık yüzde 43 artışla 320 milyar 66 milyon TL’ye ulaşmıştır. Banka, toplam nakdi ve gayrinakdi kredi hacmini yüzde 27 artırarak 201 milyar 999 milyon TL’ye taşımıştır. Gelir yaratımı açısından bakıldığında, net faiz, ücret ve komisyon gelirlerindeki artış sayesinde, bankacılık faaliyetlerinden elde edilen gelirler artmaya devam etmiştir. Banka’nın konsolide bilançoya göre sermaye yeterlilik rasyosu, %17 seviyesine yükselmiştir. Bankanın kur farkı için düzeltilmiş kredi büyümesinde yavaşlama görülürken, makro volatilite nedeniyle aktif kalitesinde hafif bozulma meydana gelmiştir.

Merkez Bankası’nın sıkılaşması sonucu TL fonlama maliyetlerinde meydana gelen artışın faizlere etkileri kapsamında kredi büyümesinin yavaşlaması, bütün özel bankalar açısından bir negatifliktir. Buna karşılık, menkul kıymet işlemlerinden, özellikle TÜFE endeksli kağıtlardan elde edilecek getiri bunun bir kısmını telafi edebilir. Yapı Kredi halen TÜFEX için %16 enflasyon beklentisini kullanmaktadır, bunu %9,3 olan önceki tahminden yukarı yönlü revize etmişlerdir. Artan enflasyon TÜFEX getirilerinde artışı destekleyebilir.

Yapı Kredi Ekim ayının sonunda sendikasyon refinansmanı kapsamında 275 milyon USD ve 690,7 milyon EUR’luk sendikasyon anlaşmasını LIBOR+275 ve EURIBOR+265 baz puan maliyetle yenilemiştir; sendikasyon maliyeti piyasa beklentilerine ve diğer bankaların sendikasyonlarına yakındır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN