Yapı Kredi 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (01.08.2016)

Yapı Kredi 2Ç16 Mali Analiz Raporu

Öneri: TUT

Hedef Fiyat: 4,46 TL

Çekirdek dışı gelirler destekledi

Yapı Kredi, yılın ikinci çeyreğinde beklentilerle paralel 848 milyon TL konsolide olmayan net kar açıklamıştır. Açıklanan rakam çeyreksel yüzde 20, yıllık kümüle yüzde 71 artışa işaret etmektedir. Yapı Kredi’nin çekirdek gelirleri, TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerinin mevsimsel olarak düşmesinin etkisinde yüzde 1 geri çekilmiştir. Kredi getirisi/mevduat maliyeti makası ise mevduat maliyetlerinin düşmesi sayesinde 33 baz puan genişlemiştir. Komisyon gelirlerinde 4 artış görülmektedir. Bu çeyrek, net faiz marjı 18 baz puan genişlemiştir. Karşılık giderleri ise yeni sorunlu kredi girişlerindeki artış ve özel karşılık oranının yüzde 77’de yatay kalmasıyla karlılığa yeterli desteği vermemiştir. Swap maliyetlerindeki ve hacimdeki düşüş sermaye piyasası işlem karı olarak yansımıştır. Sorunlu kredi tahsilatları da bir miktar artarak yeni sorunlu kredi girişlerinin yüzde 31’ini karşılamıştır. Ayrıca, Visa birleşmesi kaynaklı gelirler (230mnTL) karlılığı desteklemiştir.
İkinci çeyrek sonuçları neticesinde 2016 yıl sonu karlılık büyüme beklentimizi yıllık yüzde 18, 2017 için ise yüzde 13 olarak koruyoruz. Buna bağlı olarak, hisse için yüzde 15,5 sermaye maliyeti, yüzde 5 uzun vadeli büyüme oranıyla Gordon Büyüme Modelini kullanarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı 4,46TL; tavsiyemizi ise “TUT” olarak koruyoruz. 2016 tahmini 0,6 fiyat/defter değeri ve 6,8 fiyat/kazanç oranı ile işlem gören Yapı Kredi rakip bankalara göre sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 3 iskontoludur. Şirketin 2016 tahmini sermaye getirisi yüzde 10 olup 3 yıllık bileşik kar büyüme beklentimiz ise yüzde 6’dır.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN