Yapı Kredi 2013/3 Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (08.05.2013)

Beklentileri aşmaya devam edecek…

Tavsiye: AL – HF: 7.70TL

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 1Ç13’de net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %7, bir önceki çeyreğe göre ise %6 arttırarak 541 milyon lira gerçekleştirdi. Açıklanan net kar rakamı hem bizim beklentimiz olan 476 milyon liranın hem de piyasa beklentisi olan 462 milyon liranın üzeirnde gerçekleşti. Net karın beklentimizin üzerinde gelmesi büyük ölçüde tahminimizden daha düşük gelen genel karşılık giderlerinden kaynaklanmaktadır.

Gelir tablosunda ön plana çıkanlar…

Bankanın 2011 yıl sonunda uygulamaya koyduğu birebir mevduat fiyatlama prosesinin başarısını 2012 de gördüğümüz gibi, 2013 yılının ilk çeyreğinde daha da net olarak gördük. İlk çeyrekte kredi getirilerinin üzerinde azalan mevduat maliyetleri, bankanın yılın ilk çeyreğinde net kar marjında sınırlı bir daralma yaşanmasını sağlarken, çeyreksel net faiz geliri beklentilerimiz dahilinde gerçekleşmiş oldu. Komisyon gelirleri yıllık bazda %20’nin üzerinde artış gösterirlen, operasyonel giderler beklentilerimizden daha az olarak yalnızca %5 oranında artış gösterdi. Böylelikle banka komisyon gelirleri/operasyonel giderler oranını 4 puan arttırarak %61 seviyesine taşımayı başardı.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar…

Yapı Kredi Bank ilk çeyrekte kredilerini %7.4 oranında artış gösteren YP kredilerin öncülüğünde %3 oranında arttırdı. Çeyreksel olarak %1.2 oranında artış gösteren TL kredilerin ana kalemleri yüksek getirili konut ve genel ihtiyaç kredileri oldu. Fonlama tarafında ise banka çeşitliliği arttırırken, geçtiğimiz çeyreklerde olduğu gibi mevduat tabanını genişletmeye de devam etti. Çeyreksel bazda %9 oranında artan TL mevduatlara karşın YP mevduatlar %4 oranında azalış gösterdi. Toplamda mevduat büyümesi %5 seviyesinde gerçekleşirken, banka yeni ihraç ettiği toplamda 1.1 milyar TL’lik TL ve YP tahvil ihraçları ile fonlama bacağını çeşitlendirmeye devam etmiş oldu. Ayrıca banka elden çıkardığı menkul kıymetler ile de para piyasası fonlamasını daha da azaltmayı sağladı. Bankanın varlıklar içindeki menkul kıymetler oranı %16 seviyesine gerilemiş oldu. Finansal kurumları dışarıda bırakarak krediler/mevduatlar oranına baktığımızda %111.9 seviyesine gerileyerek hafif iyileştiğini görüyoruz.

Revizyonlar…

Açıklanan birinci çeyrek sonuçları sonrasında tahminlerimizde değişiklik yapmakla beraber, banka için yıl sonu kar beklentimizi %2 oranında arttırarak 3,304mnTL (sigorta biriminin satışından elde edilecek bir kerelik gelirleri hariç tuttuğumuzda 2,054mnTL) seviyesine yükselttik. Aynı şekilde banka için hedef hisse fiyatımızı da 7.50TL seviyesinden 7.70TL seviyesine yükseltmiş olduk. Yeni hedef fiyatımız banka için sadece %32’lik bir yükseliş potansiyelini işaret ederken Yapı Kredi Bank için AL önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir