Yabancıların Altın Yorumları – (8.04.2024)

Altında haftaya yeşil başlangıç

Geçen hafta güçlü ABD istihdam verisinin ardından sınırlı bir dengelenme yaşayan altın yeni haftaya yükselişle girdi.

Altında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde ilk işlemlerde primli seyir izlendi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış kaydetti; kazanımların en azından bir kısmı Fed’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de bir faktör oldu; Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Diğer yandan yatırımcılar Orta Doğu’daki gerilimi izlemeye devam ediyor. İsrail, Pazar günü yaptığı açıklamada, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun zaferin yakın olduğunu söylemesinin ardından ülkenin güney Gazze’den bazı birlikleri çıkaracağını söyledi. Bu arada İran, İsrail’in Suriye’deki konsolosluğuna yönelik şüpheli saldırısına yanıt vermeye hazırlanırken, Hizbullah savaşa hazır olduğu konusunda uyardı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!