Yabancıların Altın Yorumları – (6.12.2023)

Altın zayıf ABD verileriyle yükseldi

Altın fiyatları, ABD’de açık iş ayısının Ekim ayında Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin etkisiyle tekrar yükselişe geçti.

Altın, önceki iki seansta neredeyse yüzde 3 düştükten sonra, ABD işgücü piyasasında yavaşlama olduğunu gösteren verilerin etkisiyle tekrar yükselişe geçti.

Salı gününü 0,5 yükselişle kapatan spot altın, haftanın 3. işlem gününde 2 bin 35 doların üzerini test etti. Gram altın da 1.900 TL’nin altında kaldı.

ABD’de açık iş ayısı Ekim ayında Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek, Fed’in gelecek yıl parasal genişlemeye gideceği yönündeki piyasa tahminlerini destekledi. Ülkedeki açık iş sayısı, Ekim’de bir önceki aya kıyasla 617 bin azalışla 8 milyon 733 bin oldu.

Commonwealth Bank of Australia Analisti Vivek Dhar, ABD’deki ılımlı resesyonun altın üzerinde baskı oluşturacağının tahmin edilmesi sebebiyle doların zaman içinde güçlenmesini beklediklerini açıkladı.

Swap piyasası, Fed’in Mart ayında faizleri düşürme ihtimalini yüzde 60’ın üzerinde fiyatlıyor. Yatırımcılar ise Fed’in bir sonraki adımlarına dair ipuçlarını bulmak için bu haftanın sonuna doğru Kasım ayı istihdam raporunu izleyecek.

Kaynak: Bloomberg HT