Yabancıların Altın Yorumları – (24.05.2023)

Altına ABD borç tavanı desteği

Altın, ABD’de borç tavanı krizinde sürenin azalması ve anlaşmaya varılamaması sonrası yatırımcıların artan güvenli liman talebiyle yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Uzmanlar temerrüt riskinin artması durumunda altının 2 bin dolar üzerine çıkabileceğini öngördü.

Altın, ABD’nin temerrüde düşme tehdidinin güvenli liman talebini desteklemesiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın ons başına 1.980 dolar seviyesini test etti. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.260 TL civarında.

Çeyrek altın 2.070 lira, Cumhuriyet altını ise 8.370 liradan satılıyor. Altın, geçtiğimiz hafta Nisan başından bu yana en düşük seviyesine gerilemesi sonrası, yatırımcıların borç tavanı krizi ve Fed’in faiz patikası hakkında daha fazla netlik beklemesiyle dar bir aralıkta işlem gördü.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Salı günü geç saatlerde iki tarafın borç limiti konusunda henüz bir anlaşmaya varamadığını söylerken sürenin daralması finansal piyasalarda endişelerin artmasına neden oluyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın 2.000 dolar seviyesini yeniden yakalama girişiminde bulunuyor ve bu borç tavanı krizi büyüdükçe devam edecektir. Görünümde artan risklerin yatırımcıları güvenli varlıklara yönlendirmesini ve bu durumun altını desteklemesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Politik bir çıkmaza ilişkin endişeler, temerrüt senaryosunun gerçekleşmemesi durumunda ödenmeme riski en yüksek olan kısa vadeli Hazine bonolarının getirilerinin artmasına neden oluyor.

Bu durum yakın vadeli faizlerin Çarşamba günü düşüş yaşayan 10 yıllık gösterge tahvil getirisinin oldukça üzerine çıkmasını sağladı. Daha uzun vadeli tahvillerin daha düşük getiriye sahip olması genellikle faiz getirisi olmayan spot altın için olumlu olarak değerlendirilir.

Kaynak: Bloomberg HT