Yabancı Altın Yorumları – (6.03.2023)

Altında karamsar Çin büyüme hedefi etkisi

Altın dünyanın en büyük tüketicisi olan Çin’de 2023 büyüme hedeflerinin beklentileri karşılayamaması ve yeni açıklanan teşvik önlemlerinden büyük hamlelerden kaçınılması sonrası geriledi.

Altın, Ocak ortasında beri en büyük haftalık kazancını kaydetmesi sonrası Çin’in 2023 için mütevazı bir büyüme hedefi açıklaması ve yeni büyük ekonomik teşvik önlemlerinden uzak durmasının ardından geriledi.

Dünyanın en büyük altın tüketici ülkesinin Ulusal Halk Kongresi’ndeki temkinli ton, bazı piyasa gözlemcilerini hayal kırıklığına uğratırken spot altına olan ilginin düşük kalmasına neden oldu. Son iki ayda dalgalı bir seyir izleyen spot altın yılın başında beri çok az değişiklik yaşadı.

Spot altın ons başına 1853 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1126 TL’den alıcı buluyor.

Piyasanın dikkati Salı günü Senato ve Çarşamba günü Kongre önünde konuşacak olan ve faizlerin politika yapıcıların birkaç hafta önce öngörülenden daha yüksek olacağının altını çizmesi beklenen Fed Başkanı Jerome Powell’da olacak. Faiz getirisi olmayan değerli metal için faizlerin yükselmesinin geleneksel olarak negative bir etkiye sahip olduğu değerlendiriliyor.

Altın pandemi sonrası yükselen enflasyonu kontrol altına almak için Fed’in ve diğer büyük merkez bankalarının faizleri artırarak sıkılaştırmaya gitmesiyle değer kaybı yaşamış Şubat ayında enflasyonun soğuduğuna dair gelen sinyaller sonrası ise tekrar yükselişe başlamıştı.

Son dönemde Fed’in politika yapıcılardan gelen “enflasyonla mücadelenin sona ermekten çok uzak olduğu” açıklamalarıyla değerli metal dalgalı bir seyir izliyor.

Kaynak: Bloomberg HT