Yabancı Altın Yorumları – (12.01.2023)

Gram altında yeni rekor

Altın ABD enflasyonunun beklentilerle uyum gelmesi sonrası düşen dolar ve tahvil getirilerinden destek bularak yükselişini sürdürdü. Spot altın Mayıs ayından beri ilk kez 1900 dolar seviyesini aşarken gram altın da 1148 TL ile rekor kırdı.

Altın, ABD enflasyonunun beklentilerle eşleşmesinin ABD Merkez Bankası’na faizleri yavaşlatmak için daha fazla alan açmasıyla yükselişine devam etti.

Aralık ayında tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,1 düştü. Verinin gelmesi sonrası dolar düşüşünü sürdürürken spot altın da ons başına 1901 dolar seviyesiyle Mayıs ayından beri en yüksek seviyesini gördü. Gram altın da rekor kırarak piyasalarda 1148 TL’den alıcı buluyor.

Gümüş de yaşanan emtia yükselişinde payını alara ons başına 24,18 dolarla rekor kırdı. Fed’in parasal sıkılaştırması, geçen yıl faiz getirisi olmayan altın üzerinde baskı oluşturarak, değerli metalin Ekim ayına kadar yedi ay boyunca düşmesine neden olmuştu. Altın, dolar ve ABD tahvil getirilerinin, sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaştığına dair işaretler üzerine düşmesiyle o zamandan beri güçlü bir şekilde yükseldi.

Birçok Fed yetkilisi, bu beklentileri geri püskürtmeye çalışarak enflasyonu kontrol etmek için oranların yükselmesi gerekeceği uyarısında bulunmuştu. Boston Fed Başkanı Susan Collins, bir sonraki toplantıda daha küçük bir faiz artışını destekleme eğiliminde olduğunu söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT