Vestel Şirket Raporu / Oyak Yatırım – (29.05.2012)

Oyak Yatırım tarafından hazırlanan Vestel Şirket Raporu’nun tamamı için tıklayın.

Vestel Elektronik hisselerini tekrar araştırma kapsamına dahil ediyoruz… Uzun yıllar devam eden düşük karlılık dönemi Vestel hisselerinin İMKB performasının üzerinde baskı oluşturmuştur. Diğer yandan teknoloji odaklı operasyon ve yüksek yatırım ihtiyacı da bir diğer risk faktörü olarak hissenin düşük çarpanlar ile işlem görmesine neden olmuştur. Mevcut fiyat seviyelerinde, risk/getiri oranının dengeli olduğunu düşünüyoruz ve hisse için Endekse Paralel Getiri tavsiyesi veriyoruz. Hedef fiyatımız olan 2.70 TL’ye göre hisse %38 yükseliş potansiyeli taşımaktadır.

TV üretiminde kısa dönemli görünüm iyileşmektedir… Global tüketici talebinin gerilemesi sonucu Vestel için en önemli maliyet kalemi olan TV panel fiyatlarında düşüş gözlemlenmiş, bu da kontrat bazında üretim yapan şirketi olumlu etkilemiştir. Diğer yandan şirketin en büyük pazarı olan Avrupa’da tüketicilerin düşük fiyatlı ürünlere kayması şirketin pazar payını olumlu etkilemiştir, böylece Vestel artan satış hacimleri sonrası ölçek ekonomisinin avantajlarından faydalanmıştır.

Teknoloji elementi sürdürülebilir karlılık için önemli… Son yıllarda tüplü televizyonlardan LCD TV’ye olan geçiş sürecinin başlangıcında Vestel düşen kar marjları ve azalan pazar payı ile karşılaşmıştır. Fakat mevcut durumda LCD ürünlerin pazarın geneline yayılmasıyla şirket tekrar yüksek hacimli üretime geçmiştir. Benzer bir teknolojik geçiş ileriki dönemler için de önemli bir risk faktörüdür. Fakat şirketin örneğin LCD satışları içerisindeki LED payına bakıldığında, dünya ortalaması ile paralel olduğu görülmektedir. Bu da bir manada şirketin yeni teknolojiye adapte olma hızını yansıtmaktadır. Diğer taraftan, son yıllarda yapılan LCD modül yatırımı ve LED aydınlatma sektöründe dünya lideri Cree ile kurulan ortaklık gibi girişimler önümüzdeki dönemde Vestel’e teknoloji geliştirme konusunda yardımcı olacaktır.

FATİH projesi önemli bir fırsat olabilir… MEB’in yürüttüğü ve eğitimde teknoloji kullanımını artırmayı hedefleyen Fatih projesi kapsamında önümüzdeki dönemde tablet alımı, sınıfların teknolojik altyapısının iyileştirilmesi gibi konularda büyük ihaleler düzenlenecektir. Projenin toplam maliyetinin 8 milyar dolar olacağı hesaplanmaktadır. Vestel geçtiğimiz sene proje kapsamında ilk olarak düzenlenen 85 bin adetlik akıllı tahta ihalesini 339 milyon TL’lik teklifi ile kazanmıştır. Önümüzdeki dönemde MEB’in toplamda 820 bin akıllı tahta alması planlanmaktadır. Tablet tarafında ise yerli ve yabancı birçok şirket teklif vermeye hazırlanmaktadır ve Vestel de bu proje ile ilgilenmektedir.

Oyak Yatırım Araştırma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir