Para & Borsa

Vakıfbank Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (30.08.2014)

Vakıfbank Hisse Yorumu

Vakıfbank 2014 tahmini 0,84 F/DD (rakipler 1,11) ve yüzde 11.4 sermaye getirisi ile rakiplerine göre yüzde 24 iskontoludur. 2014 tahmini 7,8 F/K oranına göre ise hisse rakiplerine göre yüzde 13 iskontolu olup 3 yıllık bileşik net kar büyümesi rakiplerine (yüzde 11) paraleldir. Uzun vadeli sermaye getirisinin yüzde 15 seviyesinde korunacağını beklediğimiz Vakıfbank’ın mevcut durumda değerlemesinin cazip olduğunu düşünmekteyiz. Vakıfbank için yüzde 15
sermaye maliyetine göre hesapladığımız hedef fiyatımız 6,19TL olup hisse için AL önerisi veriyoruz. Vakıfbank için 2014 yılı net kar tahminimiz 1,517mn TL olup yıldan yıla yüzde 4 düşüşe işaret etmektedir (rakipler ortalama yüzde 0 değişim (yatay); lakin bankanın karlılığının 2015 yılında hızla toparlanıp yıllık yüzde 15 artış göstereceğini beklemekteyiz. Vakıfbank’ın ikinci çeyrekte takipteki krediler portföyünden 150 milyon TL tahsilat yapacağını beklemekteyiz. Ancak, takipteki kredileri için ayırdığı karşılık miktarını artırmasını beklediğimiz Vakifbank ikinci çeyrekte net karda çeyreksel yüzde 19 civarında düşüş görebilir. Basel 3 uygulamasına geçilmesi sayesinde bankanın sermaye yeterlilik oranında 40 baz puan artış beklemekteyiz. Bütün bunları göz önüne aldığımızda, Vakıfbank’ın, karlılık açısından sektör için zor geçeceğini beklediğimiz 2014 yılını rakiplerine göre defansif özellikleri sayesinde daha kolay atlatacağına inanmaktayız. Beklentilerden yüksek gerçekleşebilecek yıllık enflasyon bankanın TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerini artıracağından net karlılığa ek katkı yapabilir.

Şeker Yatırım 2014 Eylül Aylık Bülteni

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!


İlgili aramalar:

  • vakıfbank hisse senedi fiyatları
Etiketler: , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx