USDTRY: COVID19 Haberleri Etkisi

Türkiye’de coronavirüs kaynaklı can kaybı 1198’e yükseldi. Bakan Albayrak’tan ‘maaş desteği’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımıza 3 ay, aylık 1170 lira maaş desteği sağlanacak” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson taburcu oldu

Kovid-19 tedavisi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi. Avrupalı şirketlerin bilanço dönemine ilişkin beklentiler karamsar

Sözü fazla uzatmadan, rakamların etkisinin şirketlerin uyumu ve ekonomik kurtarma paketlerinin oluşturduğu orta vadede güvenli uzun pozisyonların grafiğe yansımasını izah etmek istiyoruz.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

COVID19, corona virüsünden ölümler önceki hafta 64 bin iken bu hafta 112 binlerde seyrediyor. Artış neredeyse 2 katında ve bu da şirketleri sosyal sorumluluk alarak hastane, tıbbi ekipman vs destekler sağlamaya yöneltti. Corana virüsü grafiği incelendiğinde, SMMA çizgisinin aşağılarda kaldığını ve fiyatın osilatörler ile biraz ivme kazandığını görmekteyiz. BIST100, bu hafta 90 bin ve üzerini test edeceği savunulabilir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

USDTRY, 6.68 fiyatından işlem görüyor. %0.26 değer kazanmış bulunuyor.

İlgili grafikten, genel bakış boyutunda rayting ‘in Al sinyali verdiğini görmekteyiz.

Performans olarak aylık ve 3 aylık olarak %10 üzerinde yüzdeler görmekteyiz. Bu sene performansı %12 kar/zarar oranında bulunuyor. Volatilite yüzdesi diğer paritelere bakarak çok düşük bulunuyor.

Osilatörler (göstergeler/indikatörler): Tüm osilatölerin rayting ‘ine baktığımızda genel sonuç Al diyor. Müthiş osilatör 0.30 A oranındadır. MACD, seviye olarak 0.12 A oranında belirgin. Momentum 0.23 A ve  EWO (Eliot Wave Osilatör) 0.32 seviyesinde yer alıyor. Stokastik %K (stoch) çizgisi 78.25 N olduğu açıkça görülebilir. Aroon up osilatörü, % 92 seviyesinde bulunmaktadır.

Destek seviyeleri, 6.62 – 6.64 TRY kademelerinde yer almaktadır. Türev piyasalarda ve emtia ‘larda petrol fiyatları ve şirketleri dikkatle izlenmelidir.

Direnç kademeleri, 6.88 – 6.92 TRY aralığında denilebilir.

Dolar halen uzun pozisyon odağında ve volatilitesi birçok para birimine göre az, dalgalanmaya yukarı doğru olduğu da anlaşılmaktadır. BIST ‘in bu hafta 100.200 – 101.500 aralığını aşması grafik üzerinde dirgen çizimini kolaylaştıracaktır. ABD ‘nin Suudi Arabistan’a “arz kısıntısı” baskısını artırması da ABD, petrolde fiyat savaşını sona erdirecek arz kısıntısı anlaşmasına yönelik bir gelişme kapıda olabilir ve böylelikle daha az volatilite olan bir piyasa görebiliriz.

Son olarak, piyasa okuryazarlığı kazanmak ve yatırımcı kimliğinin gelişmesi için yatırım platformlarında fikir paylaşılmasının önemli olduğu kanaati getirilebilir. Yatırımın kitaplardan değil yatırım(cı) dünyasına maruz kalarak öğrenilir. Ancak o zaman yatırımcı özündeki hedefleri ve içsel bakışı daha iyi keşfedebilir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN