Uluslararası piyasalarda “Yunanistan” baskısı sürüyor

Avrupalı liderlerin Yunanistan’ın kurtarma paketi konusundaki fikir ayrılıklarının sürmesi ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in küresel bankaların kredi notunu düşürebileceği uyarısı, uluslararası piyasaları olumsuz etkiliyor. Asya hisse senetlerinin değer kaybı ile bölgenin gösterge endeksi altı ayın zirvesinden düşerken, euro değer kaybetti ve emtia fiyatları aşağı yönde hareket etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 13:26’da yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi, doğrudan yabancı yatırımların düşmesinin ardından, iki ayın zirvesinden gevşedi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 kaybetti. Londra’da metal fiyatlarının gösterge endeksi dün itibariyle düşüşünü dördüncü güne taşırken, euro son üç haftanın en düşük seviyesini gördü. Asya Pasifik ülkelerinin ve şirketlerinin tahvillerinin temerrüte karşı sigorta primi (CDS’ler) yükseldi.

Yunanistan’ın 130 milyar euroluk (170 milyar dolar) ikinci kurtarma paketinin 20 Şubat’a ertelenmesi, ülkenin gelecek ayki borç geri ödemesini gerçekleştiremeyeceği endişelerini artırdı. Moody’s, Avrupa’daki borç krizi ortamında, bankaların yükselen fonlama maliyetleri riski ile karşı karşıya kalmasından dolayı, küresel bankaların kredi notlarını düşürebileceği uyarısında bulundu. Dünyanın ikinci en büyük madencilik şirketi Vale SA’nın dördüncü çeyrek karı, müşterilerin demir cevheri fiyatlarını düşürmesinin getirdiği baskı ile yüzde 20 düştü.

Hong Kong’da Citigroup Inc.’nin özel bankasında şef Asya stratejisti John Woods, “Yeni haberlerin az olması ile birlikte, hisse senetlerindeki mevcut ralli yorulmuş görünüyor” dedi ve “Ilımlı bir kısa vadeli düzeltme muhtemel. Yunanistan gibi konular etrafındaki olumlu hava olumsuza dönmeye başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.