Ukrayna’daki Çatışmalar Realize Yaşattı

Aydın Eroğlu – 16.04.2014

Ukrayna ordusunun, Rusya ile birleşmeyi isteyen Rus kökenlilerin işgal eylemlerini sona erdirmek için başlattığı operasyonlarda ölüm haberlerinin gelmesiyle BIST’te satışlar arttı. Korkulan Ukrayna’daki olayların bir iç savaşa ya da Rusya’nın doğrudan Ukrayna’ya müdahalesine dönüşmesidir. Bu boyuttaki bir gelişme, belirli bir süre biz dahil dünya sermaye piyasalarını olumsuz etkiler.

BIST’te gelinen 74.400’lü seviyeler de devamlı belirttiğim 74.973’te bulunan çok önemli bir dirence yakın olduğu için, realize yapmak için her türlü gelişme kullanılabiliyor. Dün gelen realizenin nedeni de Ukrayna haberleri oldu. Amaç düzeltme yapmak olduğu zaman sebep bir şekilde bulunur. Ancak ben bu durumun kalıcı olmasını beklemiyorum.

10/04/2014 tarihli ”Yaşanan Teknik Bir Düzeltmedir” başlığı ile yazdığım beklenti yazımda düzeltme destekleri için verdiğim seviyeler ve paylaştığım düşüncelerim aynen geçerlidir. Ukrayna’dan yine sert çatışma haberleri gelmezse, bugün BIST’de toparlanma bekliyorum. Ben rüzgarların yine Türkiye lehine esmeye başladığı düşüncesindeyim.

Tam dirençler kırılacakken, borsa dışı Ukrayna misali sebeplerle gelen satışlar, alım düşünenlerin uygun fiyatlarla daha yüksek adet hisse almalarına fırsat yaratır. Bu nedenle ani sebeplerle gelen satışlar sonrasında, satışa neden olan sebep etkisini kaybederse, alımlar daha güçlü gelir. Çünkü normalde daha yüksek fiyatlardan gelmesi beklenen satışlar, yaşanan ani sebepler nedeniyle daha düşük fiyatlarla gelince, dirençlerde gelebilecek satışların adetleri azalır. Bu da dirençlerin hemen kırılmasa bile denenmesini kolaylaştırır.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir