Ukrayna Piyasaları Korkuttu!

Aydın Eroğlu – 25.04.2014

Paskalya tatilinin bitmesi ile birlikte, Ukrayna’nın Rusya yanlısı kişilere karşı operasyon başlattığı ve ölenlerin olduğu haberi dalgalanmalar yarattı. Altın 1.268$’dan 1.298$’a zıpladı. Borsalarda realizeler ve düşüşler görüldü. Operasyon haberlerinin gelmesi ile Ukrayna sınırında konuşlanmış olan Rus birliklerinin de tatbikat yapmaya başlaması dünya piyasalarını geriyor. Bu konuya mecburen dikkat edeceğiz. Çünkü Rusya’nın Ukrayna’ya olası müdahalesi halinde, bu müdahalenin boyutu, piyasalara etkisinin de derecesini arttıracaktır. Ukrayna-Rusya konusu önemli bir belirsizlik ve risk olarak karşımızda duruyor. Umarım silahlı bir çatışma ya da savaşa dönüşmeden sorun çözülür.

TCMB PPK Faizlere Dokunmadı!

Dün faiz kararını açıklayan Para Piyasası Kurulu, piyasalar için önemli olan haftalık ve gecelik borç verme faizlerine dokunmadı. Sadece gecelik geç likidite borç verme faizini % 15’ten % 13,5’a indirdi. Ancak bu faiz piyasalar için çok önem ifade etmiyor.

Başçı, sıkı duruşa devam edeceklerini ifade ederek, enflasyonda iyileşme olmadan indirim yapmayı düşünmediklerinin altını çizmiş oldu. TCMB’nın faiz indirimine neden olacak iki gelişme var! Birisi enflasyondaki iniş görüntüsü, diğeri de ECB(Avrupa Merkez Bankası)’nin piyasaya likidite vermeye kalkması olacaktır. Bu gelişmeler yaşanırsa, PPK da faizleri aşağıya çekmeye başlayacaktır düşüncesindeyim.

Esas olan faizlerin doğru zamanlama ile indirilmeye başlanmasıdır. Zorlama indirim, piyasalarda istenilen etkileri yaratmaz. Ben Mayıs sonu gibi (eğer arada ECB piyasaya likidite vermezse) faiz indirimlerinin başlamasını bekliyorum.

Bilançolar Başladı!

Üç aylık şirket bilançoları gelmeye başladı. Dün gelen Tcell bilanço karı beklentinin biraz altında kalmasına rağmen, Eregl’nin gelen karı ise beklentileri oldukça aştı. Hızlı bir şekilde bilançoları görmeye başlayacağız. Olumlu olumsuz sürprizler, ilgili hisselerde o yönde ekstra hareketler yaşatacaktır.

BIST TCMB’nın faizlere dokunmaması üzerine kısmi bir banka realizesi görüyordu ki, bu realize Ukrayna haberleri ile daha da arttı. Destek-Direnç Tablomuzda BIST’in olası desteklerini görebilirsiniz. 72.000 önemli bir destek. Ukrayna’daki gelişmelere göre bu destek dayanacak mı, kırılacak mı göreceğiz. Ancak dönem bilanço, sermaye artışı ve temettü kararları dönemi olduğu için, hisse bazlı hareketlerin endeksten bağımsız yine de olabileceğini düşünüyorum.

Not; Tavsiye linkler listemizden Wall Street Journal Türkiye haberlerini güncel olarak takip edebilirsiniz.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir