Türktraktör’den 2015’in 3. Çeyreğinde Rekor Ciro Ve Brüt Kar

Türkiye tarım sektörünün öncü şirketi TürkTraktör, 2015 yılı 3. çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

İstanbul, 26 Ekim 2015 – Türk otomotiv sektörünün halen faaliyette olan en eski üretici kuruluşu olan TürkTraktör, 2015 yılı üçüncü çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Tarım sektörünün gelişimini sürekli kılmak adına hayata geçirdiği üretim, satış ve satış sonrası hizmet çalışmalarıyla dikkat çeken TürkTraktör; özellikle yurt içi satışlarında gerçekleştirdiği artışla birlikte; 2015’in üçüncü çeyreğinde başarı grafiğini yükseltmeyi sürdürdü.

TürkTraktör’den‘ciro ve brüt kâr’da son yılların rekor rakamları
TürkTraktör, çeyrekler itibarıyla toplam ciroda yakaladığı artış trendini; bu yılın üçüncü çeyreğinde sürdürürken; son yılların en yüksek rakamlarına da ulaştı.

TürkTraktörün toplam cirosu; bir önceki çeyrek döneme göre %7; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise %16artarak 2.343 milyon TL olarak gerçekleşti.Şirketin geçtiğimiz yıla göre %19 artış gösteren brüt kârı; yılın ilk 9 ayının sonunda 440 milyon TL’ye ulaştı.
TürkTraktör aldığı bu sonuçlarla; son yılların ilk 9 aylık dönemlerindeki en yüksek ciro ve brüt kârını gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı.
Brüt kardaki büyümeye paralel, TürkTraktör’ün çeyrekler itibarıyla artmaya devam eden FAVÖK rakamı ise geçen yılın aynı dönemine göre %19 oranında artarak 310 milyon TL’ye ulaştı. TürkTraktör’ün üçüncü çeyrek sonundaki net kârı ise 177 milyonTL olarak kaydedildi.

Üretim ve satışlardaki artış; başarı grafiğinin yükselmesinde önemli rol oynadı
TürkTraktör; satış alanındaki başarılı performansını yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Şirketin yurt içi satışları geçen senenin aynı dönemine göre %17 artarak 25 bin 639 adede ulaştı. TürkTraktör, yılın üçüncü çeyreği sonunda 10bin 378 adetlik ihracat gerçekleştirdi.

Erenler ve Ankara’da bulunan fabrikalarıyla yıllık 50 bin adetlik traktör üretim kapasitesine sahip olan TürkTraktör; 2015’in üçüncü çeyreğinde üretimini %5 arttırdı. Bu artışla birlikte şirket 36 bin 384 adetlik traktör üretimi gerçekleştirdi.

Marco Votta: “Müşterilerimizin bize duyduğu güven, başarılı sonuçlarımızdaki en önemli etken”

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; yılın üçüncü çeyreğine ilişkin açıkladıkları finansal sonuçlarla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“TürkTraktör olarak üretim, satış ve satış sonrası hizmetler kapsamındaki çalışmalarımızla sadece çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor; sektörümüzün gelişimini de destekliyoruz. Dünyadaki modern ülke çiftçilerinin kullandığı ürünleri, Türk çiftçisinin hizmetine sunma yaklaşımımız; hedeflerimizi de yüksek tutmamızı sağlıyor. Özellikle ürün geliştirme ve devamında da müşterilere ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler sunma konusundaki istikrarlı Ar-Ge çalışmalarımızla müşterilerimizde yarattığımız sadakat ve güven; başarımızı sürekli kılan en önemli etken. Elde ettiğimiz rakamlar ve kırdığımız yeni rekorlarda da; bu memnuniyetin payı yadsınamaz.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlarla birlikte kısa bir pazar değerlendirmesi de yapan Marco Votta sözlerini şöyle sürdürdü: “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, yurt içi traktör pazarı Ağustos ayı sonunda, geçen senenin aynı dönemine göre %18 oranında bir büyüme göstererek; 40 bin 499 adede ulaştı. Bu dönemde satılan her 2 traktörden biri ise, bizim fabrikalarımızda üretildi.”

Marco Votta açıklamalarının sonunda, TürkTraktör’ün faaliyet alanı arasında bulunan ‘İş Makineleri’ pazarını da değerlendirerek; Eylül ayı sonunda bu pazarda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %9 oranında bir artış yaşandığını belirtti ve “İş makineleri pazarı, yaşanan bu artışla birlikte ilk 9 ay sonunda 7 bin 295 adet oldu. Hem iş makineleri hem de traktör pazarlarında yaşanan bu olumlu gelişmeler bizler için önem taşıyor. Bundan sonraki dönemde de, pazara sunduğumuz traktörler ve iş makineleriyle tüm müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya; aynı zamanda da sektörü geliştirmek adına üzerimize düşen tüm çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir