Türkiye Bütçe Rakamları / Ekim 2020

2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi

Kovid-19 salgını ile mücadele edildiği ve salgına ilişkin belirsizliklerin sürdüğü dönemde hazırlanan 2021-2023 Yeni Ekonomi Programının (YEP) temel amacı; Yeni Ekonomi Programları ile sağlanan kazanımların korunarak geliştirilmesi, iç ve dış dengenin yeniden sağlanması, bu denge üzerine inşa edilecek stratejik reformlarla kapsayıcı, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümeyi hedefleyen politikalarla küresel ekonomide ortaya çıkan yeni normalin oluşturduğu iktisadi fırsatları da kullanarak üretime, ihracata ve finansal istikrara dayalı ekonomik dönüşümün ve değişimin gerçekleştirilmesidir.

2020 yılı merkezi yönetim bütçesi, 2020-2022 YEP’te belirlenen temel ekonomik büyüklükler ile programın hedef ve öncelikleri kapsamında hazırlanmış olup 2021-2023 YEP’te ortaya konulan ekonomide yeni normal koşullarında uygulanmaktadır.

Bu kapsamda, merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranının yılsonunda %4,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Salgın sürecinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik alınan tedbirler nedeniyle bütçeye yansıyan maliyetler, salgınla mücadelede yakalanan başarıyla orantılı olarak önümüzdeki dönemde azalacaktır.

Ekim 2020 Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri

2020 yılı Ekim ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 97,7 milyar TL, bütçe gelirleri 92,8 milyar TL ve bütçe açığı 4,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 85,9 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 6,9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN