Turkcell 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (03.11.2016)

Turkcell yılın 3. çeyreğinde 162mn TL net kar açıkladı.

Fiyat (TL) 9.70

Hedef Fiyat (TL) 13.00

Yükseliş Potansiyeli 34%

Açıklanan kar piyasa beklentisi olan 466mn TL’nin altında kaldı. Buna karşılık, gelir büyümesi ve faaliyet karlılığı piyasa beklentilerini aştı. Şirketin 3. çeyrek karının beklentileri karşılayamamasında a)138mn TL tutarında vergi yapılandırmasına ilişkin ayrılan karşılık, b) 48mn TL tutarında darbe girişimi dolayısıyla verilen ücretsiz paketlerin etkisi, c) yüksek finansal giderler ve d) yüksek vergi etkili olmuştur. TUrkcell’in 3. Çeyrek karı geçen yılın aynı dönemine göre %74 düşüş gösterdi.

Gelirler %8.8 artışla 3.66milyar TL oldu. Turkcell Türkiye’de data kullanımı sayesinde güçlü büyüme devam ederken gelirlerin %6’sını oluşturan uluslararası operasyonlardan gelirler kur devalüasyonu sebebiyle son on çeyrektir bir önceki yıla göre düşmeye devam etmektedir. Ilk dokuz ayda ulaşılan %8.6’lık gelir büyümesi şirketin tüm yıl için %8-10 büyüme beklentisi dahilindedir.

Faaliyet karı (FAVÖK) darbe girişimi dolayısıyla verilen ücretsiz paketlerin olumsuz etkisine rağmen 1,22milyar TL ile 1,18milyar TL olan piyasa beklentisini aştı.

Şirketin net borcu bir önceki çeyrekteki 3.5milyar TL seviyesinden 2.49milyar TL’ye indi. Geri kalan 4G lisans ücretlerini de dahil ettiğimizde net borç 5.1milyar TL’ye yükselmektedir.

Beklentilerin altında gelen 3. Çeyrek net karına piyasa tepkisi olumsuz olabilir, ancak zayıf net kara rağmen hem gelir büyümesi hem de faaliyet karlılığının güçlü olduğu söylenebilir. Bu sebeple, olası olumsuz fiyat tepkisinin kısa süreli olmasını ve geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hisse son üç ayda endeksin %9 altında getiri sağladı. Turkcell için 13TL hedef fiyatımız ve Endeksiz Üzerinde Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN