Turkcell 2012/1. Çeyrekte 515 milyon lira kar etti

Turkcell’in 2012 yılı birinci çeyrek net karı, yüzde 56 artışla 515 milyon lira oldu.

Turkcell’in 2012 yılı birinci çeyrek net karı, yüzde 56 artışla 515 milyon lira oldu.

Turkcell’in 2012 yılı ilk çeyrek sonuçları Turkcell Tepebaşı Plaza’da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Buna göre şirket, yılın ilk çeyreğinde yüzde 12 büyüyerek, pazar liderliğini sürdürdü. Turkcell Grup gelirleri yüzde 43 oranında büyüyen iştirakler ve Türkiye’de yıllık yüzde 52 büyüyen mobil internet gelirlerinin katkısıyla 2,38 milyar lira olarak gerçekleşti.

Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 büyüyerek 703 milyon liraya yükselirken, ilk çeyrek net karı yüzde 56’lık artışla 515 milyon lira oldu.

Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyonu aşarak toplam abonelerinin yüzde 35’ine ulaşırken, toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34,5 milyon oldu.

Turkcell’in 2012 yılı ilk çeyrek sonuçları basın toplantısıyla duyuruldu. Sonuçlara göre, abone başlı aylık ortalama kullanım yıllık yüzde 15 artışla 222 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU), mobil internet ve servis gelirlerindeki artışın etkisiyle, önceki yıla göre yüzde 4 artışla 19,2 lira oldu.

Mobil internet gelirleri yıllık yüzde 52 oranında artarak, 229 milyon olarak gerçekleşti. İlk çeyrek mobil internet gelirleri, geçen yılın aynı döneminde daha büyük olan SMS/MMS gelirlerini geçti.

Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla, Turkcell’in ses dışı gelirleri yüzde 25 yükselişle 529 milyon liraya yükselirken, mobil internet kullanıcı sayısı yıllık yüzde 15 yükselişle 12,1 milyona çıktı.

Turkcell, son 1 yılda şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonunu yüzde 82 artırırken, bununla birlikte şebekedeki akıllı telefon sayısı 4,3 milyon oldu.

Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyonu aşarak toplam abonelerinin yüzde 35’ine ulaştı. Toplam abone sayısı bir önceki yıla göre 1,4 milyon artışla 34,5 milyon oldu.

Turkcell Superonline, ilk çeyrekte gelirlerini yıllık bazda yüzde 59 artırarak 145 milyon liraya çıkarırken, Turkcell Superonline fiber internet abone sayısı 307 bine yükseldi.

Turkcell TVPlus servisine, tanıtımı yapıldığından bu yana 50 bin abone alınırken, her gün 2 bin-3 bin civarında abone geliyor.

”2013’te de çağrı merkezi açmayı planlıyoruz”

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, basın toplantısında, finansal olarak başarılı bir dönem geçirdiklerini ifade ederek, ”Yönetim olarak 2012’de yatırımlarımıza ve istihdama hızla devam etme niyetindeyiz. 3 ilimizde önümüzdeki aylarda çağrı merkezi açılışı yapacağız” dedi.

Trabzon’da 360, Van-Erciş’te 100 ve Karabük’te 100 kişi kapasiteli çağrı merkezleri açacaklarını bildiren Ciliv, Erciş’teki çağrı merkezinde yüzde 50 oranında engelli çalışanlar olacağını söyledi.

Ciliv, soruları yanıtlarken, 2013 yılında da 2-3 ilde çağrı merkezi açmayı planladıklarını dile getirdi.

Mobil internetteki data trafiğinin son 2 yılda 13 kat artığına ve önümüzdeki 2 yılda da 15 kata yakın artış beklendiğine değinen Ciliv, Türkiye’nin kapsamada ve mobil internette dünyada öncü bir ülke haline geldiğini, bunun sürmesi için yatırımlar gerektiğini belirtti.

Ciliv, Turkcell’in finansal olarak güçlü bir konumda bulunduğunun altını çizerek, ”Bu, uzun dönemli bakış açısı, uzun dönemli yatırım yapma, işini uzun dönemli düşünerek yönetme fırsatı veriyor. Şirket güçlü değilse panik ortamı olabilir. Zor kazandığımız paraları, dikkatli kullanmaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Satın almaları değerlendirdiklerine değinen Ciliv, Vivacom’u satın almak için teklif sunduklarını hatırlatırken, ”En iyi tekliflerden biri olarak değerlendirildiği bilgisi almıştık. Ancak bugün satıcıların hiçbir teklifi seçmediği ve satmaktan vazgeçtikleri haberini aldık. Bu gibi fırsatları değerlendiriyoruz. Satın alırken de dikkatli davranıyoruz, hissedarları zarara sokacak işlerden uzak durmaya çalışıyoruz” dedi.

Ciliv, yüzde 12-13 civarında müşterinin akıllı cihazı bulunduğunu kaydederek, akıllı cihaz kullanım deneyimini ”uygun fiyata” sunan Turkcell T serisinin, Türkiye’nin cari açığın düşmesine faydalı olduğunu, yüksek fiyatlı akıllı cihazların ithal edilmesi yerine, bu cihazların alınıp Turkcell’in katma değerini eklenerek sunulduğunu anlattı.

Altyapı yatırımlarında artış

Ciliv, yönetim kurulunda henüz genel kurulun tarihi tespit edilmediğini belirterek, SPK’nın yaptığı açıklamalara paralel şekilde yapılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Altyapı yatırımlarda, geçen yıl ilk çeyreğe göre yüzde 69-70 civarında artış olduğunu belirten Ciliv, tablet üzerinde çalışmalar olduğunu kaydetti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir