Türk Traktör Hisse Yorumu / Yatırım Finansman – (03.10.2017)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Endeks Üzeri Getiri
(Önceki: Endeks Üzeri Getiri)
Getiri potansiyeli: 17%

Türk Traktör için Endeks Üzeri Getiri tavsiyemizi koruyoruz buna karşılık hedef fiyatımızı %10 düşürerek 93.00 TL’ye çekiyoruz. İki küresel oyuncunun Türkiye’de yeni üretim tesisi yatırımlarını açıklamasını takiben şu anda Türk Traktör için uzun vade’de pazar payı varsayımlarımız görece olarak daha muhafazakardır. Ancak, kısa vadeli görünüm ilgi uyandırdığından hisse için Endeks Üzeri Getiri önerimizi koruyoruz. Türk Traktör zayıf 1Y17 finansal sonuçları nedeniyle yılbaşından bu yana BIST100 endeksinin %15 aşağısında performans gösterdi. Fakat, 2Y17’de Türk Traktör’ün operasyonel performansının daha iyi olacağını ve hisse performansını destekleyeceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, 2017 yılı karından ödenecek temettü’nün dikkat çekici olacağını düşünüyoruz ve yakın gelecekte hisse performansını desteklemesini bekliyoruz.

Büyüyen yurtiçi traktör talebi Türk Traktör’ün satış performansını güçlendiriyor… Devam etmekte olan faiz indirimleri ve güçlü devlet destekleri sayesinde Türkiye traktör pazarında bu yıl talep çok güçlüdür. Türk Traktör pazardaki sağlam talebin başlıca fayda sağlayanı ve bu yüzden de 8A17’de şirket’in yurtiçi satış hacmi yıllık bazda %8 artış gösterdi. 4Ç17’deki yüksek baz etkisi nedeniyle 2017 yılında Türk Traktör’ün yurtiçi satış büyüme oranının %4’e inmesini bekliyoruz. Öte yandan, yoğun sipariş programı ihracatta bir toparlanmaya işaret ediyor. Bu yüzden, 1Y17’deki %12 gerilemeyi takiben ihracat hacminin 2Y17’de yıllık bazda %15 artmasını bekliyoruz.

Toparlanan karlılık FAVÖK’ü destekliyor… Küresel piyasalarda artan hammadde fiyatları nedeniyle, Türk Traktör’ün FAVÖK’ü 1Y17’de yıllık bazda %12 daraldı. Ancak, 2Y17’de artan traktör fiyatları ve normalize olan hammadde fiyatları ile karlılığın güçlenmesini bekliyoruz. Böylece, 2Y17’de FAVÖK’ün yıllık bazda %24 artmasını bekliyoruz. Gelecek yıl, daha istikrarlı hammadde fiyatları ve traktör fiyatlarındaki sağlam artışlar sayesinde Türk Traktör’ün yıllık FAVÖK büyümesinin %18 olmasını bekliyoruz ki bu da şirketin faaliyetlerden elde ettiği nakit akışını destekleyecektir.

Sağlam temettü ödemeleri için yeterli nakdi mevcut… Şirket Sakarya’da yeni bir üretim tesisi yatırımı yapmasına rağmen, ortalama temettü ödeme oranı 2012-2017 yılları arasında %92 oldu. Yakın vade’de şirketin herhangi bir büyük yatırım harcaması ihtiyacı yoktur ve bu yüzden Türk Traktör’ün 2018 yılında 5.37 TL hisse başına temettü ödemesini bekliyoruz, ki bu da %6.8’lik temettü verimine ve %90 temettü ödeme oranına denk geliyor.

Riskler. Yükselen faiz oranları, ekonomik aktivitedeki yavaşlama, kamu bankaları tarafından uygulanan faiz indirimlerinin azaltılması, düşen gümrük vergileri ve olumsuz hava koşullarının tarım üretimine olumsuz etkileri değerlememiz için başlıca aşağı yönlü risklerdir. Buna karşılık, potansiyel bir hurda teşviği Türk Traktör için yaptığımız değerleme üzerinde yukarı yönlü bir risk oluşturabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN