Türk Telekom Bilanço Analizi / Gedik Yatırım – (29.02.2012)

Gedik Yatırım Türk Telekom 2011/12 dönemi bilanço analizi:

Türk Telekom ‘un 2011 yılında net karı geçen yılın aynı dönemine göre % 16 düşerek 2068,7 mn TL oldu. Şirket TL’nin Euro ve Dolar karşısındaki değer kaybının etkisiyle, 2011 yılında 891 mn TL net finansal gider kaydetmiştir. Şirket’in 2011 4.çeyrek net karı 2010 yılının aynı dönemine göre % 6 yükselerek 594,6 mn TL olarak açıklandı. (Beklentimiz: 633 mn TL, Cnbc-e: 634 mn TL)

Şirket’in 2011 yılı sonuçlarına göre, net açık döviz pozisyonu ise 5,083 mn TL seviyesindedir. Şirket Dolar ve Euro’ nun bu seviyelerde seyretmesi durumunda 2012 ilk çeyrekte kur farkı geliri yazacaktır.

Şirket Yönetim Kurulu 1,9 milyar TL temettü dağıtılmasını planlamaktadır. Bu tutar %7 temettü verimliliğine işaret etmektedir.

Şirkete ilişkin Mobil piyasadaki yoğun rekabetin yarattığı olumsuz etkilerden dolayı muhafazakar görüş devam etmektedir.

Şirket rekabetçiliği artıramazsa, sabit hat gelirlerindeki kayıplar oldukça hızlanacaktır. Pazarlama giderlerini oldukça artıran Türk Telekom için personel maliyetlerini daha da düşürmek oldukça zor olacaktır. Sabit işletme maliyeti ve yüksek marjların sürdürülebilmesi için bu kalemlerin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Hazine Müsteşarlığı’nın %30 hissesini satması olasılığı da potansiyel bir tehdit olarak göze çarpıyor. Bu satış sonrası ciddi bir hisse arzı gündeme gelebilir.

Geniş banttaki talep potansiyeli, kısıtlı rekabet ve sabit aramalardaki yumuşak düzenlemeler, katı büyüme ve mobil pazarın düzeme potansiyeli göstermesi olarak görülüyor.

Teknik açıdan; Hisse için 7,36 kısa vadeli düşüş trend direnci konumunda. Kısa vadeli üst dirençler 7,64 ve 7.88 seviyelerinde. 7.36’nın geçilememesi halinde ise 6.92 seviyesine kadar gevşeme beklenebilir.

Türk Telekom için hedef fiyatımız 8,1 TL olup yüzde 8 yükselme potansiyeli ile önerimiz ‘Endekse Paralel Getiri’ dir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir