Türk Telekom 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (07.11.2018)

Türk Telekom 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 3,57 TL
Hedef Fiyat: 4,77 TL

3Ç18 Değerlendirme – Pozitif

– Beklentinin altında net zarar Şirketin, borçlarının genel olarak döviz cinsinden olmasından dolayı TL’deki değer kaybından olumsuz etkilenmesi sebebiyle geçen yılın aynı döneminde 505 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansal giderleri bu dönemde 4,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Kur zararlarının etkisi ile vergi öncesi zarar açıklayan şirket, bu dönemde 910 milyon TL ertelenmiş vergi geliri kaydetti. Bu doğrultuda geçen yıl aynı dönemde 293,4 milyon TL net kar elde eden şirket bu dönemde 2,84 milyar TL net zarar kaydetti. Açıklanan net zarar rakamı piyasa beklentisinin %8 altında, bizim beklentimize ise paralel bulunuyor. Üçüncü çeyrek finansallarının hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

– Artan data kullanımı ve abone tabanındaki artış güçlü satış performansı sağladı. 3Ç18’de penetrasyon kampanyalarının abone tabanı ve veri kullanımındaki olumlu etkisine ek olarak sağladığı önsatış imkanı ile Türk Telekom’un konsolide net satış gelirleri yıllık bazda %19 artış kaydederek 5,4 milyar TL seviyesinde, hem kurum beklentimize hem de piyasa beklentisine paralel açıklandı. Operasyonel detaylar incelendiğinde, satış gelirlerine %39 oranında katkıda bulunan mobil segmentte abone tabanı yıllık bazda beklentimize paralel olarak %8,3 artış kaydederek 20,8 milyon seviyesine yükseldi. ARPU tarafında ise mobil karma ARPU’nun yıllık bazda %10,4 yükselerek beklentimize paralel olarak 30,8 seviyesinde açıklandığını görüyoruz. Bu doğrultuda mobil segment satış gelirleri bu dönemde yıllık bazda %18 artarak 2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirlerinin %27’sini kapsayan sabit genişbant tarafında abone tabanı %13 artış kaydederek beklentimize paralel olarak 10,6 milyon seviyesinde gerçekleşti. ARPU ise bu dönemde beklentilerimizle uyumlu olarak hafif artış kaydederek geçen yılın aynı döneminde bulunduğu 44,1 seviyesinden 44,4 seviyesine yükseldi. Bu segmentte satış gelirlerinin bu dönemde 1,4 milyar TL seviyesinde gerçekleştiği takip edildi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin