Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (03.12.2013)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

Potansiyel: %22 ÖNERİ: AL

THY’nin Ekim ayında Ücretli Yolcu Kilometre faktörü, yıllık bazda %21.4 artmış; böylece Ocak-Eylül döneminde kümülatif olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %23.7 oranında bir artışla 76.985.220 seviyesine yükselmiştir.

Yolcu sayılarına bakıldığında, ilk on aylık dönemde yıllık bazda %24 büyüme ile 40.596.963 seviyesine ulaşılmıştır. Doluluk oranının ise yıllık bazda yüzde 1.6 puan artış ile %79.6’a yükseldiğini görmekteyiz.

Şirket 2013 yılında, 2012’de ulaşılan 39 milyon yolcu sayısının %18 üzerinde 46 milyon yolcu ve %78.8 doluluk oranı hedefliyor.Yolcu doluluk oranına bakıldığında bu beklentiyi aştığı görülürken, 46 milyon yolcu sayısına da ulaşabilmesini oldukça muhtemel görüyoruz.

Şirket’in yeni uçak siparişleri ile birlikte kapasiteyi %115 artırarak 2020’ye kadar toplam 278 uçak alımı yapmayı planlamaktadır. i2013 Ekim ayı itibariyle THY’nin toplam 231 adet uçağı bulunmaktadır.

Şirket’in destinasyon sayısını artırarak uçuş ağını genişletmesi olumludur. Ancak Ekim ayında destinasyon ağına yeni bir eklenme olmamıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yakın zamanda Afrika’da yeni satın almaların gündeme gelebileceğini ifade etmiştir.

Özelleştirme İdaresi’nde bulunan THY paylarının satışına ilişkin olarak yetkili ağızlardan satışın gündemde olmadığı açıklamaları, hisseye destek olmuştur. Önümüzdeki dönemde bu konudaki gelişmeler dikkatle takip edilecektir.

İran-BM anlaşması sonucu ortaya çıkması muhtemel yeni petrol arzının, yakıt maliyetlerindeki ucuzlama ile birlikte THY’yi olumlu etkilemesini beklemekteyiz.

Gedik Yatırım 2013 Aralık Aylık Bülteni

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım Araştırma

Tüm Türk Hava Yolları hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir