Türk Hava Yolları Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (03.12.2014)

Türk Hava Yolları Hisse Yorumu

Hikaye Henüz Bitmedi…

– Hisseler için hedef fiyatımızı bir 9.00’dan 12.00TL’ye yükseltirken, “AL” tavsiyemizi koruyoruz.

– Türk Hava Yolları 2015 yılı için %32 seviyesinde olan düşük yakıt koruma oranı ile düşük petrol fiyatlarını pek çok Avrupalı rakibinden daha önce değerlendirecek.

– Piyasa değerinde yakın zamandaki hızlı yükselişe rağmen, şirket hakkındaki temel görünüm değişikliğinin henüz tam fiyatlanmadığını düşünüyoruz.

Düşük yakıt giderleri rakiplerden önce elde edilecek… Türk Hava Yollarının en büyük gider kalemi olan jet yakıtının global fiyatlarında Haziran ortasından bu güne yaklaşık %40 geri çekilen ham petrol fiyatları ile beraber büyük bir düşüş yaşandı. Bütçelenmiş tüketimin korumalı (hedge) kısmını göz önüne alarak, 2015’de AKK başına yakıt giderinin %16.4 düşerek 2.37 ABD$Cent’e gerilemesini öngörmekteyiz. Rekabet açısından bakıldığında Türk Hava Yolları’nın 2015 için %32 seviyesinde olan yakıt fiyatı koruması, aynı sene için %60-%70 seviyesinde olan Avrupalı rakiplerine karşı maliyet avantajlarının daha da güçlendirecektir.

Sürşarj düşüşü ile azalan birim gelire rağmen, marj iyileşmesi sağlanacak… Yakıt giderlerindeki değişimin %50’si olarak bilet fiyatlarına yansıtılan yakıt sürşajının yaklaşık 1 aylık gecikme ile birim gelirlerde düşüşe sebep olmasını beklemekteyiz. Buna göre AKK başına birim gelirlerin 2015’de %3.9 düşerek 7.69 ABD$Cent’e gerilemesini öngörmekteyiz. Buna rağmen düşük yakıt maliyetlerinin toplam etkisiyle 2015 FAVÖK marjını bir önceki tahminimize göre 271 baz puan artışla %15.1 seviyesine geleceğini düşünüyoruz.

Yüksek getiri potansiyeli devam ediyor… Türk Hava Yolları hisseleri geçtiğimiz ayda piyasanın oldukça üzerinde getiri sağlamış olsa da, şirketin halen cazip getiri vaat ettiğini düşünüyoruz. Hisseler 8.8x 2015 F/K ve 5.6x 2015 FD/FAVÖK çarpanları ile işlem görürken benzerlerine göre sırasıyla %28 ve %6 ıskontoludur. Türk Hava Yolları’nın benzerlerine göre güçlü olan büyüme görünümü potansiyelini destekler niteliktedir.

 

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir