Tüketici Güven Endeksi / Ağustos 2015

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Tüketici Güven Endeksi Rakamlarını açıkladı.

Tüketici güven endeksi %3,6 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %3,6 oranında azaldı; Temmuz ayında 64,66 olan endeks Ağustos ayında 62,35 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi %2,3 azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %2,3 oranında azaldı. Temmuz ayında 88,24 olan endeks değeri Ağustos ayında 86,17 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi %8 azaldı

Temmuz ayında 84,33 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %8 oranında azalarak, Ağustos ayında 77,60 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisi %0,6 azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,6 oranında azalarak, Ağustos ayında 63,48 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali %0,2 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi %0,2 oranında azaldı. Temmuz ayında 22,20 olan endeks, Ağustos ayında 22,16 değerine geriledi. Bu gerileme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir