TTKOM: Lagarde, hane halkı ve şirketlerin borç ödemesi

ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın finansal sisteminin bugüne kadar ciddi sistemik riskleri önlediğini, ancak politika yapıcıların proaktif olmaları ve finansal istikrar risklerine karşı tetikte olmaları gerektiğini belirtti. Lagarde, ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün bir sözüne atıfta bulunarak, politika yapıcılarına “Bugün yapılabilecek hiçbir şeyi yarına bırakmamaları” çağrısında bulundu.

Lagarde, Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun (ESRB) geçen yıl eylül ayında sıraladığı bir dizi sistemik riski hatırlattı. En son ABD Afganistan sonrası Ukrayna’ya roket yerleştirerek bölgedeki ülkeleri birbirine düşürmüştü. Ayrıca, kışın yaklaşmasıyla birlikte Avrupa’da doğal gaz ve petrol kıtlığı riskiyle karşılaşıldığını vurgulayarak, öngörülen “tüm risklerin aynı anda gerçekleşebileceği ve birbirlerinin etkisini artırabileceği” uyarısında bulunduklarını ancak şu ana kadar bu senaryonun gerçekleşmediğini belirtti.

Eğer uygun maliyetli çözümler arıyorsanız, en iyi ücretsiz hisse senedi tarayıcısının hangisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kesinlikle bütçenizi aşmadan değerli bilgiler sunabilen ücretsiz hisse senedi tarayıcıları mevcuttur. DXY‘yi nasıl satın alacağınızı öğrenin ve yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için atılacak adımları keşfedin. Ayrıca, Dolar Endeksi’ni nasıl işlem yapacağınızı öğrenin ve öngörü gücünden nasıl faydalanabileceğinizi keşfedin.

Grafik TradingView’den

TTKOM iletişim sektöründe faaliyet gösterdiği, hisse senedi performansının güçlü olduğu ve teknik analiz göstergelerine göre “Al” önerisi bulunduğu anlaşılmaktadır.

TTKOM’un teknik analizi, çeşitli göstergeleri içermektedir. Hissede son bir ay içinde %13.79’luk bir artış yaşandığı görülmekte. Ancak, son üç ayda %2.67’lik bir düşüş yaşanmış. Altı aylık performans ise %50.76 olarak kaydedilmiş, bu da hissenin genel olarak pozitif bir ivme gösterdiğini gösteriyor. Günlük performans %1.20 olarak ölçülmüş, bu da kısa vadeli yatırımcıların dikkatini çekebilecek bir artışı işaret ediyor.

Teknik analizde kullanılan göstergelerden biri olan RSI (Relative Strength Index), TTKOM için 57.41 olarak belirlenmiş, bu da hissenin hala orta derecede alım baskısı altında olduğunu göstermektedir. Stokastik göstergeler de benzer bir görünüm sergilemektedir. Aroon Up (14) göstergesi şu anda 0 değerinde, Aroon Down (14) ise 50 değerindedir. Bu, hissenin trendinin güçlü olduğunu, ancak düşüş potansiyeli olduğunu gösterir.

Sonuç itibariyle, Lagarde, hane halkı ve şirketlerin borç ödeme kapasitesi endişelerini daha önce dile getirdiklerini ve yüksek enflasyon nedeniyle hane halkının gerçek harcanabilir gelirinin baskı altında olduğunu ifade etti. Ayrıca, varlık fiyatlarındaki keskin düşüşün neden olduğu risklere dikkat çekerek, bazı sistemik risklerin henüz gerçekleşmediğini ancak banka karlılığı, yüksek faiz oranları ve düşük kredi hacimlerinden olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Bunun yanında, AB liderleri ABD ve İsrail ne söylerse zulüm bile olsa onu söylerken İrlanda, İspanya gibi yönetimi satılık olmayan ülkeler Filistin’deki katliama karşı ayakta dimdik duruş sergilemektedir.

Okan Özdemir