TSKB Hisse Yorumu / ICBC Yatırım – (15.06.2020)

Sürdürülebilirlik odaklı benzersiz bir model

Öneri AL (Yeni Öneri)
Hedef Değer TRL1.75
Yükselme Potansiyeli 40%

TSKB hissesini hisse başına 1.75 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesiyle takip listemize dahil ediyoruz. TSKB’nin sürdürülebilir kar marjı, benzersiz fonlaması, varlık kalitesi, güçlü sermaye yeterliliği ve sürdürülebilirliğe verdiği değer bankanın önemli avantajları arasında yer alıyor. TSKB’nin sektör geneline kıyasla daha defansif bir bankacılık hissesi olduğuna inanıyoruz.

Ekonomik toparlanma için iyi pozisyonlanmış durumda… Bankanın ana odak noktası yatırım kredileridir. Türkiye yatırımların düşük olduğu bir ekonomik dönem yaşıyor. Enerji tasarrufu, kaynak etkinliği ve sürdürülebilirlik TSKB’yi ayrıştıran özellikler arasında yer alıyor. Orta-uzun vadede, yatırım iştahının toparlanması, bankanın büyümesinde olumlu katkı sağlayacaktır.

Sürdürülebilir kar marjları… Bankanın uzun vadeli fonlama ve kredi plasmanı yapısı, daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir kar marjına ulaşmasını sağlıyor. Banka sağladığı tüm fonları kredi vererek değerlendirirken, sermayesini de iyi çeşitlendirilmiş bir menkul kıymet portföyü oluşturarak değerlendiriyor. Tüm bunlar bankanın görece daha istikrarlı bir kar marjı yakalamasını sağlıyor. Bankanın faiz gelirlerinin yüzde 70’inin yabancı para cinsinden olması sebebiyle TL’nin değer kaybettiği dönemlerde bankanın kar marjı genişliyor.

Varlık kalitesi… TSKB’nin takipteki kredi rasyosu ilk çeyrek sonunda yüzde 3,4 seviyesinde bulunurken, banka 2. ve 3. grup kredilerinin yüzde 71’ini yeniden yapılandırmıştı. Yeniden yapılandırılan kredilerin toplamı 2,7 milyar TL ile toplam kredilerin yüzde 7,9’unu oluşturdu. Pandemiye bağlı ekonomik durum 2020 ve 2021 yıllarında varlık kalitesinde kötüleşmeye sebep olabilir ancak bankanın benzerlerinden iyi performans göstereceğini düşünüyoruz.

TSKB Aktif Rasyosu’na tabi değil… TSKB bir kalkınma bankası olması sebebiyle Aktif Rasyosu’ndan muaf durumdadır. Bu durum TSKB’nin bilanço ve risk yönetiminde daha esnek olmasını sağlayabilir.

Güçlü sermaye yeterlilik rasyosu… TSKB ilk çeyrek sonunda yüzde 15,8 sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) açıkladı. Bu oran minimum seviyenin 380 baz puan üzerinde bulunuyor. TL’de yüzde 10 seviyesinde bir hareket bankanın SYR’sinde 70 baz puan düşüşe sebep oluyor.

Riskler… Pandemiye bağlı ekonomik kötüleşmenin uzaması bankanın varlık kalitesinde bir miktar kötüleşmeye sebep olabilir. Ancak, TSKB’nin sektörden daha iyi performans göstermesini bekleriz. Banka güçlü bir SYR’ye sahip, ancak yabancı para ağırlıklı bilançosu SYR’de daha hızlı bir kötüleşmeye sebep olabilir.

Değerleme… TSKB’nin hisse fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 3 getiri sağlayarak 2020 tahminlerimize göre 0,55x PD/DD ve 4,34x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor.

Kaynak: ICBC Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN