TSKB Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

TSKB Hisse Yorumu

Mali Analiz : TSKB’nin 2. çeyrek karı 92 milyon TL ile beklentilere paralel açıklandı. Takipteki kredi oranı %0.27 gibi oldukça düşük bir seviyede olup, Türk Bankacılık sektör ortalamasının oldukça altında bulunmaktadır. Bankanın net faiz gelirlerinde ise %7 artış görülmektedir. Bankanın 6 aylık aktif büyüklüğü, 2012’nin aynı dönemine göre %15,4 büyüme kaydederek 11.321 milyon TL seviyesine ulaştı. Bankanın yıllık bazda ortalama özkaynak ve aktif getiri oranları sırasıyla %20 ve %3,3 olarak gerçekleşti. Toplam kredilerdeki 12 aylık dönemdeki artış %15,6 oranında gerçekleşerek kredi toplamı 7.562 milyon TL seviyesine geldi.

Yetkilendirme Anlaşması hakkında_02.10.13 _: TSKB, Citibank N.A.’den 30 milyon doları Overseas Private Investment Corporation (OPIC) garantisi ile olacak şekilde toplam 40 milyon Dolar tutarında temin edilmesi öngörülen krediye yönelik Citigroup Global Markets Inc. (CGMI) ile Yetkilendirme Anlaşması (Mandate Letter) imzaladı.

Sendikasyon kredisi _03.07.13 _ Banka Yönetim Kurulunca verilen yetki çerçevesinde, uluslararası piyasalardan Commerzbank Aktiengesellschaft koordinatörlüğünde 8 ülkeden 11 bankanın katılımıyla sağlanan 1 yıl vadeli ve 90 milyon Euro ve 15 milyon $ olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisinin sözleşmesi imzalanmıştır.

• TSKB, Avrupa Uzun Vadeli Yatırımcılar Birliği’nin kurucuları arasında yer alarak tek Türk bankası oldu. Avrupa Uzun Vadeli Yatırımcılar Birliği, Avrupa Bölgesi’nde uzun vadeli yatırımların gelişimine destek vermeyi planlamaktadır.

• Değerlendirme : Mevcut faiz ortamı bankanın lehine işlemekle birlikte bankanın net faiz marjlarında güçlenmenin devam etmesi beklenmektedir. Ayrıca bankanın gelirleri kurlardaki dalgalanmalara karşı çok daha düşük hassasiyete sahip. Güçlü mali yapısı ve yeni düzenlemelerden en az olumsuz etkilenecek bankalar arasında yer alması nedeni ile 2 , 1 0 T L hedef  f iyatımız korumakla birlikte “mevcut pozisyonların korunması” tavsiyesinde bulunuyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm TSKB hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir