TSKB Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (29.04.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: -1%

Önemli bir sürpriz gerçekleşmedi

TSKB 1Ç16’da beklentilere paralel olarak 132mn TL net kar açıkladı.

Açıklanan kar çeyreklik bazda %15 ve yıllık bazda ise %41 artışa işaret etmektedir. Böylece TSKB’nin 1Ç16’daki özkaynak karlılığı %20.8 oldu. Bu rakam 2015’te %17.5 idi. Gelir ve gider kalemleri beklentilerimize paralel oldu. Banka 1Ç16’da 10mn TL’lik karşılık iptali yaparken, 11.5mn TL’lik serbest karşılık ayırdı. Bu işlemin net kar etkisi ise nötr oldu.

1Ç16 finansallarından öne çıkan noktalar:

Büyüme: Düşük yatırım iştahı nedeniyle, kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi çeyreksel bazda %1.9 oldu. Kredilerin kompozisyonu ise önceki dönemlerle benzer kaldı. (Yatırım kredileri: %69, işletme kredileri: %24, bankalara verilen krediler: %7) Marjlar: TSKB’nin kredi mevduat makası çeyreksel bazda aynı seviyede kalarak %3.2 oldu. Swap maliyetine göre ayarlanmış net faiz marjı ise çeyreksel bazda 5 baz puan daralarak %3.9 oldu.

Varlık kalitesi: Takipteki kredilerde ciddi artış olmaması nedeniyle, Banka’nın takipteki krediler oranı 4 baz puan iyileşerek %0.39 oldu. Buna rağmen, yakın izlemedeki kredilerde bir önceki çeyreğe göre %22 artış olması, önümüzdeki dönemlerde karşılık yükümlülüklerini artırabilir.

Finansalların etkisinin nötr olmasını bekliyoruz

Beklentilere paralel gerçekleşen sonuçların hisse etkisinin nötr olmasını bekliyoruz. Kredilerdeki düşük büyüme ve yatırım iştahındaki zayıflık nedeniyle, TSKB hisseleri için “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi sürdürüyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN