TSKB 2023 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü Yılın İlk Çeyreğinde 112,8 Milyar TL Oldu

TSKB, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Banka’nın konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 112,8 milyar TL oldu. TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, yaptığı değerlendirmede, “2023 yılının başında ülkemizi derinden etkileyen deprem ve sel felaketleriyle sarsıldık. TSKB olarak iştiraklerimizle birlikte derhal tüm imkânlarımızı seferber ederek başlattığımız yardım çalışmalarımızı sürdürürken bölgenin sürdürülebilir bir kalkınma modeliyle yeniden ayağa kalkması için tüm olanaklarımızı kullanıyoruz. Cumhuriyet döneminin kalkınma yolculuğunda pek çok önemli kilometre taşında katkısı olan 73 yıllık bir kurumuz. Yeni yüz yılda, ülkemizin ve dünyanın sürdürülebilir geleceği için çok daha güçlü katkılar sağlama vizyonuyla ilerliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda 2023 yılının Nisan ayında Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde Alman Kalkınma Bankası’ndan 100 milyon Euro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ ve aynı paket kapsamında 10 milyon Euro tutarında hibe katkısı temin ettik. %91 seviyesinde gerçekleşen SKA bağlantılı kredi portföy oranımızı korumayı ise ortak geleceğimiz için en önemli hedeflerimizden biri olarak görüyoruz. Önümüzdeki dönemde tüm faaliyet kollarımız, sermaye öğelerimiz, iştiraklerimiz ve paydaşlarımızla güçlü bir değer zinciri oluşturarak etkili adımlar atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin toplam aktif büyüklüğü 2023 yılının ilk çeyreğinde 112,8 milyar TL olurken, toplam kredi portföyü %1,5 kurdan arındırılmış büyüme ile 84 milyar TL’ye ulaştı. İlk üç ayda ağırlıklı iklim finansmanı ve SKA odaklı farklı sektörlerdeki yatırımların finansmanına destek olmaya devam eden Banka’nın, yatırım bankacılığı ve danışmanlık faaliyetlerinden elde ettiği komisyon gelirleri yıllık %102 artış ile bankacılık gelirlerini destekledi. 2023 yılının ilk üç ayında 1,8 milyar TL tutarında karşılık ve vergi öncesi kar elde eden TSKB’nin, aynı dönemde net dönem karı 1,4 milyar TL oldu. Banka’nın özkaynak karlılık oranı ise %42 olarak gerçekleşti.
TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: “Depremden etkilenen bölgelerimizin kısa ve orta vadede yeniden kalkınmasına yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz”

TSKB’nin ilk çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin açıklamada bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ilimizde yarattığı tahribatla hafızalarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek izler bırakan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı tekrar rahmetle anıyor, bu zor günleri birlik ve dayanışma ruhu içerisinde aşacağımıza yürekten inanıyoruz. TSKB olarak bu doğrultuda iştiraklerimizle birlikte tüm imkanlarımızı seferber ederek yürüttüğümüz desteklere devam edeceğiz” dedi.

Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında uzun yıllardır yürüttükleri projelerde de deprem bölgesine odaklanacaklarını belirten Bilgiç, şöyle devam etti: “Bu illerimiz, üretimde, yenilenebilir enerji kurulu gücünde, istihdamda ve ihracatımızda önemli bir payı teşkil ediyor. Bölgede depremden etkilenmiş olan müşterilerimize ilk günden itibaren tüm olanaklarımızla destek olmayı önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz. Kalkınma bankacılığı misyonumuzdan ve sürdürülebilirliği merkeze koyduğumuz iş modelimizden aldığımız sorumlulukla, uluslararası kalkınma finansmanı kurumları ile hem deprem bölgesinde hem de ülke genelinde afetlere karşı kalıcı çözümler için temaslarımızı artırdık. Bu bölgelerimizin kısa ve orta vadede yeniden kalkınmasına ve ülkemizin iyileşme sürecine yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine somut katkı sağlayan yatırımları desteklemeye devam ediyoruz.”

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine somut katkı sağlayan yatırımları desteklemeye devam ettiklerini belirten Bilgiç, “Yeşil ve kapsayıcı kalkınma yönündeki pozitif etkilerimizi sürekli artırıyoruz. 2030 yılına kadar 8 milyar ABD Doları SKA bağlantılı kredi kullandırım hedefimiz çerçevesinde, 2021 yılından bu yana toplam 2,5 milyar ABD Doları’nı aşan tutarda yeni finansman sağladık. Yeni kredilerimizle beraber beklentilerimizle uyumlu şekilde yılbaşından bugüne kredi portföyümüzü kurdan arındırılmış bazda %1,5 seviyesinde büyüttük. SKA bağlantılı kredilerimizin toplam portföyümüzdeki oranını ise Mart sonu itibarıyla %91 seviyesinde korurken iklim ve çevre bağlantılı SKA’lara katkı sağlayan kredilerin oranını ise %62 seviyesine yükselttik. Mevcut likiditemiz ve sağlayacağımız yeni kaynaklarla önümüzdeki dönemde de Türkiye’deki şirketlerin çevresel ve sosyal kalkınma merkezli yatırımlarını desteklemeyi sürdüreceğiz.”

“Nisan ayında Alman Kalkınma Bankası ile 100 milyon Euro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ anlaşmasına imza attık”

TSKB’nin 2023’in ilk çeyreğine yönelik değerlendirmelerde bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: “Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşması ve Paris İklim Anlaşması kapsamındaki uluslararası taahhütlerini yerine getirebilmesi yönünde Türkiye Cumhuriyeti ve Alman Kalkınma Bankası’nın (KfW) da aralarında bulunduğu kalkınma ortakları arasında 2022 yılında imzalanan mutabakat çerçevesindeki ilk işlemi Nisan ayı içinde gerçekleştirdik. KfW ile imzalanan 100 milyon Euro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ ile Türkiye’de iklim odağındaki yenilenebilir enerji, enerji depolama sistemleri, enerji verimliliği, elektrikli araçlar ve iklim teknolojisi yatırımlarına finansman sağlayacağız. Bu fona ek olarak, Uluslararası İklim Girişimi’nden aldığımız 10 milyon Euro tutarındaki hibe ile de yenilikçilik odağıyla ayrışan yatırım projelerini destekleyeceğiz.”

“Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında sürdürülebilir bir gelecek için çok daha etkili katkılar sunacağız”

Cumhuriyetin 100. yılının daha iyi bir gelecek için hepimize ilham verdiğinin altını çizen Murat Bilgiç sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyet döneminin kalkınma yolculuğunda pek çok önemli kilometre taşında katkısı olan 73 yıllık bir kurumuz. Yeni yüz yılda, ülkemizin ve dünyanın sürdürülebilir geleceği için çok daha güçlü katkılar sağlama vizyonuyla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde tüm faaliyet kollarımız, sermaye öğelerimiz, iştiraklerimiz ve paydaşlarımızla güçlü bir değer zinciri oluşturarak etkili adımlar atmaya devam edeceğiz.”