TSKB 2023 1. Çeyrek Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (4.05.2023)

1Ç23 Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 3,76 TL
Hedef Fiyat: 5,33 TL
Getiri Potansiyeli: %42

 Beklentiler ile uyumlu gelen güçlü ilk çeyrek net karı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın ilk çeyrekte solo net karı çeyreksel bazda yatay seyir izledi. Finansal sonuçlarını açıklayan diğer rakiplerine kıyasla çeyreksel bazda azalış kaydetmeyen ilk banka oldu. Yıllık bazda ise %132,2 yükselerek 1,407 milyar TL’ye ulaştı. Bizim beklentimiz 1,304 milyar TL, piyasa beklentisi ise 1,325 milyar TL idi. Bankanın ilk çeyrek karında çeyreksel bazda daralma göstermemesi ve yıllık bazda da güçlü gelen artış neticesinde Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın ilk çeyrek finansallarının hisse performansına yansımasını pozitif olarak değerlendiriyoruz.

 Aktif kalitesindeki iyileşme bu çeyrekte de devam etti. İlk çeyrekte NPL girişi olmadı. Bununla birlikte, tahsilatlarda bir önceki çeyreğe göre artış görüldü. Böylece ilk çeyrekte NPL oranı %2,6’ya geriledi. Net kredi maliyeti riski de -75 baz puan seviyesinde gerçekleşti.

 YP kredilerde büyümeye devam. Verdiği kredilerin yaklaşık %91’i yabancı para cinsinden olan Banka, ilk çeyrekte YP kredilerde kurdan arındırılmış olarak %1,5 büyüdü. İlk çeyrekte Banka, Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile 100 milyon Euro’luk yeni kredi anlaşması yaptı.

 Net karın yatay seyretmesindeki etmenler. Net faiz gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre yaklaşık %24 daralmasına karşın net karlılığın yatay seyrini korumasında diğer gelirler kaleminin bu çeyrekte bir önceki yıla göre yaklaşık on katına çıkması, net komisyonların yıllık bazda %102 artış göstermesi ve trading gelirlerinde çeyreksel bazda %42 artması ön plana çıktı. Net faiz gelirlerinde görülen daralma incelendiğinde TÜFE’ye endeksli tahvillerden sağlanan getirilerin yaklaşık %39 düştüğü görüldü. Geçen çeyrekte %80’li seviyelerde değerlenen TÜFE’ye endeksli tahvillerin bu çeyrekte %48’li seviyelerde değerlenmesi bu düşüşte etkili oldu. Böylece, net faiz marjı %5,9 seviyesinde gerçekleşti, geçen çeyrekte %7,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

 Bankanın sermaye yeterlilik rasyolarında iyileşme devam ediyor. TSKB’nin sermaye yeterlilik rasyosu, yasal düzenlemeler hariç hesaplamalarda ilk çeyrekte %18,1 oldu. Özkaynak karlılığı (ROE) %42 düzeyinde gerçekleşti. Banka ilk çeyrekte 50 milyon TL serbest karşılık ayırarak toplam serbest karşılık stokunu 950 milyon TL’ye yükseltti. Banka ilk çeyrekte 1.aşama krediler için karşılık oranını %1,0’da ve 3. aşama kredileri %92 seviyesinde sabit tutarken, 2. aşama krediler için karşılık oranlarını %26,9’dan %28,5’e yükseltti.

12 aylık hedef fiyatımızı ilk çeyrekte görülen pozitif performans neticesinde tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlara bağlı olarak 5,20 TL’den 5,33 TL’ye yükseltiyoruz. Mevcut fiyatlaması doğrultusunda “AL” önerimizi koruyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım