TSKB 2019 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

TSKB’nin Aktif Büyüklüğü 41,6 Milyar TL’ye Ulaştı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2019 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 41,6 milyar TL’ye ulaştı. TSKB Genel Müdürü Suat İnce, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı finansal sonuçlar elde ettik. TSKB olarak ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınması için özel sektöre sunduğumuz finansal desteklerimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdürüyoruz’’ dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2019 yılının ilk üç ayına ilişkin dönemde toplam aktif büyüklüğünü yılbaşına göre yüzde 9 artırarak 41,6 milyar TL’ye ulaştırdı. Bankanın brüt nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 6 büyüme kaydederek 29,8 milyar TL oldu. TSKB bu dönemde de yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, kaynak verimliliği, çevre, altyapı, kadın istihdamı gibi öncelik verdiği alanlardaki kredileriyle yurt dışından sağladığı uzun vadeli kaynakları ülke ekonomisine kazandırmaya devam etti.

TSKB’nin özkaynakları ise yılbaşına göre yüzde 13 artışla 5,3 milyar liraya ulaşırken, üç aylık net dönem kârı 185 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Banka bu dönemde yıllık bazda yüzde 14,8 özkaynak getiri oranı elde etti.

“Özel sektöre sunduğumuz finansal desteğimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdüreceğiz”
Yılın ilk çeyreğinde küresel gündemde yaşanan gelişmelerin büyüme beklentilerini etkilediğine dikkat çeken Suat İnce, iç piyasalarda da sanayi üretimi ve dış ticaret verilerinin ekonomide dengelenme sürecinin devam ettiğine işaret eden birer gösterge olduğunu söyledi. İnce sözlerine şöyle devam etti: ‘’Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı finansal sonuçlar elde ettik. TSKB olarak ülkemizin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınması için özel sektöre sunduğumuz finansal desteklerimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi yüksek motivasyonla sürdüreceğiz.

“Fırsat eşitliği alanındaki çalışmalarımıza devam ettik”
TSKB’nin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği çalışmalara değinen Suat İnce şunları söyledi: “Türkiye’nin sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına katkı sağlamak, TSKB’de önemli bir odak alanımızı oluşturuyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, kaynak verimliliği, çevre ve altyapı gibi kredi temalarımızın yanı sıra, son yıllarda en çok yoğunlaştığımız alanlardan biri olan kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konusundaki çalışmalarımıza bu dönemde de devam ettik. İş ortağımız Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediğimiz konferansta kadın istihdamını ekonomistler, akademisyenler ve kalkınma finansmanı kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte pek çok farklı açıdan ele aldık. Yine bu alanda farkındalığı artırmak amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve SKD Türkiye işbirliğiyle kurduğumuz Eşit Adımlar (esitadimlar.com) platformunda, fırsat eşitliği konusunda özel sektörün deneyimini paylaşmasına imkan tanıyor, bu konuda ilerlemek isteyen firmaların yol haritası oluşturmasına destek oluyoruz.”

‘’İlk Entegre Faaliyet Raporumuzu yayınladık’’
Banka’nın 2018 yılına dair tüm faaliyetlerinin ve geleceğe dair plan ve hedeflerinin paylaşıldığı TSKB Entegre Faaliyet Raporuna da değinen İnce “Geçtiğimiz yıllarda finans sektörünün ilk Entegre Raporunu yayınlamıştık. Bu yıl, deneyimimizi bir sonraki adıma taşıdık ve TSKB’nin ilk Entegre Faaliyet Raporunu yayınladık. Stratejik danışmanlığını iştirakimiz TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus’un üstlendiği raporumuzda, sahip olduğumuz sermaye ögeleri kapsamında ürettiğimiz değeri, geleceğe dair planlarımızı ve hedeflerimizi paydaşlarımıza sunmanın memnuniyetini duyuyoruz” dedi.

‘’Finansman sağladığımız iki projeyle, üç farklı ödüle layık görüldük’’
İnce, proje finansmanı ve özel sektör borçlanma işlemlerinin değerlendirildiği Bonds&Loans Türkiye Ödülleri kapsamında finans desteği sağladıkları iki proje için üç farklı ödül almaktan da büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.