TSKB 2014 / 3 Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (02.05.2014)

Karşılık geri dönüşü karlılığı destekledi…

TSKB yılın ilk çeyreğinde 94mnTL ile beklentilere paralel net kar açıkladı. Açıklanan rakam çeyreksel %15 ve yıllık %11 artış gösterdi. Menkul getirilerindeki çeyreksel 31 baz puanlık ve kredi getirilerindeki çeyreksel 7 baz puanlık artışın etkisinde %3 yükselen çekirdek gelirler karlılığı desteklerken geçen çeyrek takibe atılan kredi karşılığının (17mnTL) bu çeyrek geri dönmesi net kara olumlu etki yapmıştır. 9mn TL tutarındaki temettü geliri ve ticari zararların 1mnTL’e gerilemesi (4Ç13: 6mnTl zarar) bu çeyrek dikkate değer karlılığı destekleyici kalemlerdir.

TSKB 2014 bütçesinde net faiz marjını yatay %4,3 beklerken, sermaye karlılığını %17 – %18 civarında öngörmektedir. Komisyonlardaki artışı ise 2014’te yıllık %40 olarak bütçelemiştir. Bankanın öngörüleri bizim beklentilerimizle paralel olup hedef fiyatımızı 2,25 TL olarak, tavsiyemizi ise “AL” olarak koruyoruz. TSKB 2014 tahmini 1.1 fiyat/defter değeri ile rakiplerinden %8 primli işlem görmektedir. TSKB için 2014 sermaye getirisi beklentimiz %18 (rakipler %13)’dir. Banka için 2014 yılında net karda %13 artış beklemekteyiz.

Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar… TL menkullerinin %33’ünü repo ile fonlayan TSKB’nin Merkez Bankası fonlama maliyetlerindeki oynaklığa bağlı olarak 1Ç14’te repo maliyeti çeyreksel 210 baz puan artış göstermiştir. Dolayısıyla, TÜFE’ye endeksli menkullerin getirilerindeki artışın etkisinde çeyreksel 31 baz puan artış gösteren menkul getirilerine rağmen menkul getiri-repo maliyet makası çeyreksel 180 baz puan daralmıştır.

Banka’nın aktif kalitesinde olumlu gelişme vardır; şöyleki takipteki kredileri karşılama oranı normalleşerek çeyreksel %0.2’ye gerilemiştir. Takipteki kredilerin maliyeti ise geçen çeyrek takibe atılan kredinin geri dönmesi sayesinde çeyreksel 90 baz puan azalarak sıfır olmuştur. Bunun yanında, TSKB bu çeyrek menkullerini %8 azaltmıştır ve ticari zararlarını bu sayede geçen çeyrek olan 6mnTL’den 1mnTL’ye düşürmeyi başarmıştır.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir