Trakya Cam Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (12.12.2013)

Trakya Cam Hisse Yorumu

Küresel oyuncu olma yolunda…

 “Küresel Oyuncu” stratejisi uluslararası operasyonları  güçlendiriyor.

İnşaat sektöründeki toparlanma beklentileri destekliyor .

2013-2020 arasında net satışlar %12 BYBO büyüyecek

“AL” tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza alıyoruz. Trakya Cam’a  “AL” tavsiyesi verirken şirket için mevcut hedef fiyatımız olan 3.34TL/hisse, %34 yukarı yönlü potansiyele işaret etmektedir. Şirket şu anda 10.1x 2014T F/K çarpanıyla küresel benzerlerine göre %35 iskontolu işlem görmektedir.

“Küresel Oyuncu” stratejisi uluslararası operasyonları destekliyor. Şişecam’ın küresel oyuncu olma vizyonuna paralel olarak Trakya Cam, Bulgaristan ve Rusya’da birer düz cam hattı ekleyerek yurt dışı düz cam kapasitesini 400 bin ton/yıl’dan 860 bin ton/yıl’a çıkarmaya hazırlanıyor. Ayrıca şirket, Fritz Holding’in tamamını ve Hindistan menşeili HNG Float Glass Ltd.’nin %50’sini satın almıştır.

İnşaat sektöründeki toparlanma beklentileri destekliyor. Trakya Cam’ın konsolide net satışlarının %70’ini oluşturan inşaat sektörü 2012 yılında yalnızca %0.6 oranında büyüyebildi. Fakat, 1Y13’de %6.8 büyüyen sektör, %3.7 olan GSMH büyümesini aştı. Düşük konut kredisi faizi oranları, altyapı harcamaları ve kentsel dönüşüm süreci ile birlikte inşaat sektörünün güçlü performansını devam ettirmesini bekliyoruz.

2013-2020 arasında net satışlar %12 BYBO büyüyecek. Fritz Holding’in satın alınması, yatırımların tamamlanması, satış
pazarlarındaki toparlanma ve daha iyi fiyatlama ortamı ile birlikte, Trakya Cam’ın net satışlarını 2013-20120 yılları arasında %12 BYBO arttırmasını bekliyoruz.

Riskler. Tahminlerimize yönelik öne çıkan riskler: i) makro görünümde bozulma, ii) yatırımlardaki olası gecikme, iii) enerji fiyatlarında beklentimizin üstünde artışlar

Yatırım Tezi: Küresel oyuncu olma yolunda…  Trakya Cam’ı 3.34TL/hisse hedef fiyat ile %34 yukarı yönlü potansiyelle araştırma kapsamımıza alıyoruz ve hisse senedi için “AL” tavsiyesi veriyoruz.

Yatırım tezimizin altında yatan temel faktörler şunlardır: i) bölgede güçlü bir pozisyon edinmeyi sağlayacak yatırım programı, ii) ana ortak olan Şişecam’ın vizyonunu bölgesel bir oyuncu olmaktan küresel bir oyuncu olmaya çevirmesi iii) güçlü inşaat sektöründen en fazla yararlanacak şirketlerden olması , iv) daha iyi fiyatlama ortamı.

Tahminlerimize göre, hisse senedi 13.9x 2013T F/K çarpanıyla küresel benzerlerine göre %14 iskontolu işlem görmektedir. Bununla birlikte, 1Ç14’te bitirilmesi planlanan yatırımlar neticesinde 2014 ve 2015 çarpanlarının şirketin büyüme hikayesini daha doğru yansıttığını düşünüyoruz.Tahminlerimize göre, şirket, 10.1x 2014T ve 8.6x 2015T F/K çarpanlarıyla benzerlerine göre sırasıyla %35 ve %36 iskontolu işlem görmektedir.

Bölgede güçü bir pozisyon edinmeyi sağlayacak yatırım programı…  Polatlı hattının tamamlanmasıyla birlikte Trakya Cam, yurt içi düz cam kapasitesini 1.540 ton/yıl’dan 1.830 ton/yıla çıkartacak. Şirket, talep koşullarına göre aynı bölgede ikinci düz cam hattını da ateşleyebilir. Yurt dışında ise, Bulgaristan ve Rusya’daki yatırımların tamamlanmasıyla birlikte şirketin düz cam kapasitesi 400 bin ton/yıl’dan 860 bin ton/yıl’a yükselecek. Bu yatırımlar arasında şirket yönetimi Rusya’daki çalışmalara öncelik vermekte ve buradaki yatırımları 4Ç13’te tamamlamayı planlamaktadır. Türkiye ve Bulgaristan’daki diğer düz cam yatırımlarının 1Ç14’te bitirileceği öngörülmektedir. Buna göre, 2013 ve 2014 yılı için gereken yatırım harcaması miktarı sırasıyla 490mn TL ve 194mn TL’dir.

Ana ortak olan Şişecam’ın vizyonunu bölgesel bir oyuncu olmaktan küresel bir oyuncu olmaya çevirmesi…   Trakya Cam’ın hakim ortağı olan Şişecam, stratejik vizyonunu değiştirerek, Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’dan oluşan bölge yerine dünyanın tamamının operasyonel alanı olmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda, Trakya Cam, Alman otomobil camı üreticisi Fritz Holding’in hisselerinin tamamını €3mn ’ya satın alırken, Hindistan menşeili düz cam üreticisi olan HNG Float Ltd’nin %50’sini $61mn’a satın almıştır. Fritz Holding’in 2013 yılında 230mn TL ciro katkısı yapmasını bekliyoruz. HNG Float Glass ise özkaynak yöntemiyle muhasebeleştirildiği için operasyonel karlılığa bir etkide bulunmayacaktır.

Güçlü inşaat sektöründen en fazla yararlanacak şirketlerden biri olması… Trakya Cam’ın satışlarının %70’ini oluşturan inşaat sektörü 2012 yılında sadece %0.6 oranında büyüyebildi. 1Y13’te ise GSYH büyümesi %3.7 olurken, inşaat sektörü %6.8 büyüme yakaladı. İnşaat sektörünün güçlü yapı ruhsatı rakamları, tarihi ortalamaların altında seyreden konut kredisi faiz oranları, altyapı harcamaları ve kentsel dönüşüm süreciyle birlikte kuvvetli performansını devam ettireceğini düşünüyoruz. Trakya Cam düz cam iç pazarında %70 paya sahiptir. Şirketin bu hakim pozisyonunun inşaat sektöründeki potansiyelden yararlanmasını
sağlayacağına inanıyoruz.

Daha iyi fiyatlama ortamı… Trakya Cam iç pazarda %70 paya sahip olmasına rağmen monopolistik fiyatlama gücüne sahip değildir. İç pazarın %15’ini oluşturan ithal düz cam, fiyatlama sürecinde önemli rol oynamaktadır. Avrupalı üreticiler, Türkiye’ye ihracat yapabildikleri için, Avrupa düz cam fiyatları iç pazardaki fiyatları doğrudan etkilemektedir. 2012 yılında arz-talep farklılığından dolayı, Avrupa’lı üreticiler düz cam fiyatlarını arttıramadılar. Bu nedenle, Avrupalı üreticiler, düz camı düşük fiyatla
Türkiye pazarına sattılar. Özellikle iç pazarda %7 paya sahip olan Romanya menşeili düz cam ithalatı fiyat artışlarının önüne geçti. Fakat, 2013 yılıyla birlikte, fiyatlama ortamında toparlanma başladı. Ayrıca 17 Kasım 2013’ten itibariyle, Sanayi Bakanlığı, Saint Gobain Glass Romania’dan ithal edilen düz cama %16, diğer Romanya menşeili üreticilerin ithal ettiği düz cama da %25 gümrük vergisi getirdi. Trakya Cam, düz cam satış fiyatlarını Mayıs 2013’te %7, Temmuz 2013 ve Kasım 2013’te %4 oranında arttırmıştır. 2014 yılı için, enflasyon tahminimiz paralelinde %7.5 fiyat artışı bekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Ata Yatırım Araştırma

Tüm Trakya Cam hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir