Tofaş Oto Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (19.02.2019)

Yükseliş potansiyeli taşımaya devam ediyor

Tavsiye: AL
Hedef fiyat TL24
Getiri potansiyeli 21%

Tofaş, beklentilerin altında gerçekleşen ihracat ve yurtiçi piyasada görülen sert daralmanın etkisiyle son bir yılda hisse performansı açısından geride kaldı. Avrupa ve Türkiye otomotiv pazarı için beklenen olumsuz seyrin Tofaş’ın finansalları üzerinde baskı yaratacağını düşünüyor ve hisse başına net karda 2019’da %4 gerileme öngörüyoruz. Bir yıllık dönemde hissenin endeksin altında performans göstermesi nedeniyle 24TL hedef fiyatla “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz. Tofaş, 2019T 7,8 F/K ile on yıllık ortalamasına göre %24 iskontolu işlem görmektedir. Vergi teşviklerinin Mart sonrası sürmesi ve beklentilerin üzerinde ihracat adetlerinin gerçekleşmesi değerlememiz açısından yukarı potansiyel içerebilir. Tofaş’ın yönetim kurulu 19 Mart’ta hisse başına 1,76 TL temettü dağıtma kararı almıştır ve temettü verimi %8,8’dir.

İhracatta 2019’da zayıf görünüm devam edecek – Tofaş, 2018’de Avrupa’da Eylül ayında devreye giren ve emisyon değer ölçümlerinde yeni yaptırımlar getiren düzenlemenin etkisiyle binek araç satışlarında görülen daralmadan ve Fiat’ın pazar payı kaybından olumsuz etkilendi. Şirketin 2019 ihracat beklentisinin üst bandına yakın 220 bin adet seviyesinde (yıllık %10 aşağıda) ihracat gerçekleştirmesini bekliyoruz. Tofaş’ın ana ihracat pazarlarındaki bozulma ve General Motors’la kontratın sona ermesi nedeniyle ihracatta gerileme tahmin ediyoruz. Ancak Fiat’ın Tipo modelinde yeni versiyonları öncelikle İtalya pazarında sunması sonrasında beklentiden daha iyi ihracat gerçekleşmesi ihtimali vardır.

Yurtiçi pazarda 2019 için paylaşılan olumsuz beklentiler sonrası tahminlerimizi aşağı revize ediyoruz – Tofaş yurtiçi hafif araç pazarı için 2019’da 380-400 bin adet satış (%36-39 aşağıda) öngörmekte ve Tofaş’ın 40- 45 bin adet satış gerçekleştirmesini beklemektedir (%33-41 aşağıda). 1Y19’da yurtiçi hacimlerde sert daralmanın devam edeceğini ve vergi teşvikleri devam etmezse olumlu etkinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Yılın ikinci yarısında faiz oranlarında beklenen azalma ve daha stabil kur ortamının talep yaratımında önemli olacağını düşünüyoruz. Yurtiçi hafif araç pazarı için tahminimizi 466 bin adetten 435 bin adede düşürüyor ve %30 daralma öngörüyoruz. Tofaş’ın yurtiçi satışlarını 48 bin adet olarak tahmin ediyoruz.

Doblo projesinin detayları 2Y19’da açıklanabilir – Şirket yönetimi analist
telekonferansında Tofaş’ın şu an iki proje üstünde çalıştığından bahsetti: 1)
Tipo ailesi için AB emisyon standartlarına uyumlu motor üretimi, 2) Yeni nesil
Doblo yatırımı. Şirket Fiat Grubu’yla Doblo projesi için görüşmelerin devam
ettiğini ve proje detaylarının 2Y19’da açıklanabileceğini belirtti.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN