THYAO: Merkez bankası faizi yüzde 45’e yükseltti

Piyasaların odak noktası, Avrupa’da enflasyon ile merkez bankaları üzerindedir. Sadece enflasyon değil, resesyon ve enerji de cabası. ABD’nin baskısıyla nükleer santralleri kapatan Almanya başta olmak üzere Avrupa enflasyon ve resesyon sorununun etkilerinin güçlü bir şekilde hissedildiği görülüyor ve anahtar ekonomik verilerin açıklanmasıyla oluşan belirsizlik de dikkat çekiyor. ECB’nin politika faizini %4.50 seviyesinde tutacağı beklentileri giderek güçleniyor.

ABD piyasalarında rekor seviyeler kaydedilirken, SPX500 endeksi tarihi kapanış zirvelerine ulaşıyor. Asya piyasalarında ise Japonya’dan gelen güvercin mesajlar dikkat çekiyor. Japonya’nın 10 yıllık tahvil getirisi bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan %0.74’e 10 baz puan artışla çıktı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, bankanın fiyat hedeflerine kademeli olarak yaklaşıldığını belirtti. ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi %4.10 seviyesindedir.

TCMB’nin ise faiz artış döngüsüne devam edeceği sanılıyordu ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan artırarak %45’e çıkardı. Avrupa ABD’nin baskısıyla küçülmeye de yabancı göçünün etkisiyle ucuz işçi arayan ABD’nin arka bahçesi olmaya mahkum görülüyor. Bazı medya yazarları, İtalya’yı sığınmacı istilası sonrası Türkiye düşmanı tavırları yerine sözde dost yaklaşımı benimsenmiş görülüyor. Sığınmacıları bize göndermek istese de AB’de ucuz işçi için ulus kavramının çöpe atıldığını ve millet özelliklerini Avrupa birliği sonrasında yarı sömürge ettikleri devletten gelen yabancıların istilası ile bitirildiğini savunan yorumcular da yok değildir..

Tacirlerin gün içi ticaret yaptığı durumlarda uygun bir hisse senedi tarayıcısı bulmak, gün içi ticaretin hızlı ve hassas gereksinimlerini karşılamak açısından son derece kritiktir. Sınırlı bütçeler içinde değerli içgörüler sunabilen ücretsiz hisse senedi tarayıcılar mevcuttur. DXY endeksini de ele alalım. Varlıkları nasıl alacağınızı öğrenerek ve yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için atılacak adımları inceleyerek, ticaretinizi daha etkili ve karlı hale getirebilirsiniz.

Grafik TradingView’den

THYAO 252 TL seviyesinde ilerlemektedir. Bugün borsa 0.98 yükseldi ama Türk Hava Yolları 0.5 yükseldi.  Şirketin toplam varlıkları yıllık olarak %63.57 artmış, bu da büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Ayrıca, şirketin son 12 aylık getiri oranı (Return on Invested Capital) %16.14 olarak kaydedilmiştir.

İnce eleyip sık dokursak, kısa vadeli dalgalanmaların olduğu ancak genel olarak yükseliş eğilimi içinde olduğu görülüyor. Son 1 ayda %10.35’lik bir artış kaydedilmiş.

2. İndikatörler:

Stokastik RSI, Relative Strength Index (RSI), ve Moving Averages gibi teknik indikatörler incelendiğinde, şu anda hisse senedinin nötr bir durumda olduğu ve alış veya satış sinyali vermediği gözlemlenebilir.

Trend Analizi:

1. Hareketli Ortalamalar:

Hisse senedinin 10, 20, 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarına bakıldığında, genel olarak bir yükseliş trendi içinde olduğu görülüyor. Özellikle 200 günlük hareketli ortalama, uzun vadeli bir yükseliş eğilimi olduğunu gösteriyor.

2. Fibonacci Seviyeleri

Çok fazla bir regresyon kanalında kaldığından ve sürekli üst ve alt seviyeleri denediğinden direnç tam olarak anlaşılamamaktadır. Destek ise iyimser olarak 230 TL seviyesinde denebilir.

Sonuç itibariyle, Bizi de aynı şekilde tampon sığınmacı bölgesi görüyorlar ancak buna izin vermemeliyiz. Ucuz işçilik uğruna vatanın bir karış toprağı verilemez. Almanya’da Alanya tatil paketleri 8 gün 350 euro iken (çünkü büyük şirketler toplu rezervasyon yapıp satıyor) kendi ülkemizde örgütlenemediğimiz ve toplu teklif veremediğimiz için günlüğü 350 Eurodan kalıyoruz. Bazı düşünürlere göre bu dış mihrak aç gözlü global şirketler yüzünden kendi vatanımızda tam olarak güneşimizden ve kumumuzdan yararlanamıyoruz. Diğerlerine göre, oteller ise dolarizasyonun sonucu olarak oteller kendilerini garantiye alarak zayıf dolar gücü olan Türk tüketicisinin enflasyona yıl içinde yenilmesinden ve rezervasyon iptalinden korkmaktadır.

Okan Özdemir