Tekfen Holding Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (13.05.2015)

Tekfen Holding Hisse Yorumu

“Tekfen Holding, 4Ç2014’teki Yüksek Zarar Rakamının Ardından 1Ç2015’te 84mn TL Net Kar Açıkladı…”

2015 yılının ilk çeyreğinde Tekfen 84mn TL’lik net kar ile beklentimizin (104mn TL) biraz altında kar açıklamakla birlikte piyasa beklentilerinin (61mn TL) üzerinde kalarak iyi bir görüntü sergilemiştir. Şirketin net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte %41 oranında azalmış olmakla birlikte bir önceki çeyrek kaydedilen (Libya’daki alacaklarla ilgili mahkemeye başvurulup zarar kaydedilmesi) 197,5mn TL’lik zararın ardından normale dönüş sinyali vermiştir.

Tekfen Holding’in toplam satış gelirleri 2015 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %5 oranında daralarak 1,09 milyar TL’ye gerilemiştir. Bu Bu düşüşte, taahhüt grubu satış gelirlerinde kaydedilen %20’lik gerileme etkili olurken, tarımsal sanayi grubunda ise satış gelirleri %14 oranında artarak, toplam gelirlerin daha da düşmesini engellemiştir. Satış gelirlerindeki düşüşe karşın satış maliyetleri %4,6 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak da brüt kar 1Ç2014’teki 215,6mn TL’den 115,2mn TL’ye gerilemiştir.

Düşük brüt kara ek olarak diğer faaliyet giderlerinin de 7,8mn TL’den 22,3mn TL’ye yükselmesi, faaliyet karını olumsuz etkilemiş ve ilk çeyrekte sadece 26,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan şirketin net dönem karı ise yatırım faaliyetlerinden elde edilen 12,8mn TL ile 48,3mn TL faaliyet dışı finansman gelirinin etkisiyle faaliyet karının oldukça üzerinde 84,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Tekfen 2014 yılının son çeyreğinde özellikle taahhüt grubunda Libya’daki projede tahsilatını yapamadığı alacaklarını mahkemeye taşıyarak bu alacakları gider olarak kaydetmesi ve Tüpraş’ın fuel oil dönüşüm projesinin mekanik işlerinin gecikmesi nedeniyle çok yüksek dönem zararı kaydetmiş ve 2014 yılını sadece 55,9mn TL karla kapamak zorunda kalmıştır. İlk çeyrekte kaydedilen net kar rakamı kısmen normale dönüş siyali vermesi açısından olumludur.

Tekfen Holding hisseleriyle ilgili güncellemede bulunmuyor ve “AL” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir