Tekfen Holding Hisse Yorumu / Turkish Yatırım – (17.04.2012)

Tekfen’in 4Ç11 döneminde açıkladığı 46 mn TL’lik net kar piyasa beklentisi olan 45 mn TL’ye paralel geldi.

Şirketin gelirleri çeyrek bazda %29 artış kaydederken, Taahhüt segmentinin gelirleri Fas, Katar, Azerbaycan ağırlıklı olarak %112 artarken, Tarımsal sanayiinin satışları ise sadece %10 yükseliş kaydetti. Bu gelişme tarımsal sanayinin toplam satışlar içindeki payının %28’e gerilemesine neden oldu.

Libya’daki bazı inşaat varlıklarından kaydettiği tek seferlik 20,7 mn zarar ,FAVÖK’ün 79 mn TL ile piyasa beklentisinin altında kalmasına neden oldu. İnşaat segmenti bu olumsuz gelişmeye karşın %9,9’luk FAVÖK marjı açıklamayı başardı.

İnşaat segmentinin olumlu performansı hem satışlar hem de FAVÖK’ün beklentilerin üzerinde gelmesini sağlarken, Tarımsal sanayii tarafında ise marjlardaki gerileme devam etti 2009’dan buyana en düşük değer olan %3,9 seviyesine geriledi.

2010 yıl sonu itibarıyla 283 milyon TL olan net borç pozisyonu, 2011 yılında 376 milyon TL oldu. Zayıf olan tarım segmentinin sonuçlarını n güçlü operasyonel faaliyetlerle karşılanması, Tekfen Holding bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat’ın Katar’da Kuzey Otoyolu üzerinde yan yolların mühendislik ve inşaat işlerinin yapımına ilişkin 592mn dolarlık proje kazanması ile tamamlanmamış proje stoğunun 2,6 milyar dolara ulaşmış olması, hedef fiyatımızın %19 içeren 8,02 TL olması nedeniyle ALIM yönünde tavsiyede bulunmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir