Tekfen Holding Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (19.01.2016)

Tekfen Holding Hisse Hisse Yorumu

Öneri TUT

Hedef Fiyat: 4,10 TL

2016 daha iyi olabilir

Tekfen Holding açısından 2015 yılı 9 aylık dönemi faaliyet gösterdiği sektörlerde belirginleşen olumsuz gelişmeler nedeniyle zayıf performansa sahne oldu. Ağırlıklı olarak petrol ve gaz odaklı projelerde yer aldığı taahhüt grubunda petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi nedeniyle yeni iş alma anlamında zayıf bir dönem olurken; tarımsal ürün grubunda da gübre fiyatlarındaki düşüşün devamı ve TL’nin ABD Doları karşısındaki değer kaybı nedeniyle marjlar baskı altında kaldı. Operasyonel anlamda zayıf geçen 2015 yılı 9 aylık dönemin ardından son çeyrek ve 2016 yılına ilişkin görünümün netleşmesi adına Şirkete yaptığımız ziyarete dair izlenimlerimizi paylaşmak istedik (*Şirketin 2016 yılı tahminlerine göre tavsiyemizi ve hedef fiyatımızı güncelleyeceğiz).

Taahhüt grubunda bakiye sipariş genişlemesine yönelik belirsizlik devam ediyor

Tekfen Holding’in taahhüt grubunda faaliyet gösterdiği ülkeler ağırlıklı olarak petrol ve gaz üreten ülkeler olduğu için, petrol fiyatlarının seyri söz konusu ülkelerin yatırım yapma iştahları açısından en önemli belirleyici konumunda. 2015 yılında petrol fiyatlarında yaşanan değer kaybı (Brent petrolün varil fiyatında yıllık bazda %34,5 düşüş yaşandı), Tekfen Holding’in faaliyet gösterdiği ülke ekonomilerini olumsuz etkiledi ve bu durum Şirketin yeni iş alma konusunda zayıf bir yıl geçirmesine neden oldu. 2014 sonu itibariyle kalan iş miktarı (backlog) 2,4 milyar dolar iken, Eylül 2015 sonu itibariyle 2 milyar dolara geriledi. 2015 yılı boyunca alınan tek iş ise Katar’da yürütülen otoyol projesindeki ek iş olup, söz konusu ilave işin dışında yeni bir iş alınamaması ve tamamlanan işler, iş stokunun gerilemesine neden oldu. Kalan iş miktarının %41’i Azerbaycan, %33’ü Türkiye ve %25’i Katar’da olup, Suudi Arabistan’da yürütülen Propilen Oksid Proses Ünitesi işinde Eylül 2015 sonu itibariyle kalan kısım da son çeyrekte tamamlandı.

Taahhüt grubunda Şirketin 2015 yıl sonu hedefinin sınırlı oranda gerisinde kalacağını düşünüyoruz. Gelirlerin yıllık bazda %26 düşüş kaydetmesini (Şirket beklentisi %21 düşüş), FAVÖK’ün 174 mn TL’ye yükselmesini (Şirket beklentisi: 187 milyon TL, 2014 gerçekleşmesi: -38 milyon TL), FAVÖK marjının %8,5 olmasını (Şirket beklentisi: %8,6, 2014 gerçekleşmesi: %-1,4) bekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN