TCELL ve TTKOM arası dengesizlik

İletişim endeksi: Bileşenler ayrışmaya devam edecektir

Borsa içindeki para sektör değiştiriyorsa bunu ve bunu “reel kazanç” arayışı olarak görüyorsak, sektör içindeki hisselerin de benzer hikâyeden besleneceğini düşünmek gerekir. Zaten finans sistemini besleyen sıcak para için de benzer görüşün korunduğunu görmüyor muyuz? Hatta bu temel yaklaşım üzerine farklı piyasalarda dolaşan paranın tercihlerini anlamaya çalışıyoruz.

Sıcak paranın temel hareket dürtüsü: reel kazancı en yüksek kılma

Tarihsel getiriye göre hızlanmış getiri dönemine girildiyse, piyasadaki sıcak paranın yer değiştirme isteğinde artış görülebilir. Bu artış kurumsal yatırımcı için de görülebilir durumdur. Sonuçta isteği daha iyi kazanç ortamları bulmak ise, hareket halinde olmak onun da hakkıdır değil mi?

Fay kaymaları: Getiri hızı artıyorsa bir sarsıntı öncüsü olabilir

Türbülans halinden bahsedebiliriz demektir. Bu yazımıza konu olan İletişim endeksi  bileşeni hisselere bakarsak çok net şekilde durumu açıklayabiliriz.

Getiri hızı (%) 1 ay 3 ay 6 ay 2024 1 yıl 3 yıl 5 yıl 10 yıl
TCELL 0,82 0,73 0,46 0,54 0,41 0,25 0,17 0,08
TTKOM 0,81 0,83 0,55 0,68 0,39 0,28 0,19 0,08

TTKOM için daha hızlı performans rasyonel sebeplerledir

Son 10 yıllık getirinin temsil ettiği kurumsal yatırımcıyı baz alırsak: ne zaman yeterli görüp çıkış yapabilir? Her kesimin aradığı cevabın bu olduğunu düşünerek tartışmasız bir şekilde ilerlemeye çalışalım. Bunun için model bazlı baktığımızda şunu görebiliriz: oluşan getirinin üzerinde ve piyasa şartlarına göre maksimum olduğunu düşündüğü getiri var ise, çıkış bekleyebiliriz. Alternatif getiri ortamlarına geçiş isteğinde olacaktır.

Taktiksel karar alması da mümkündür: sektörün canlı olacağını ama farklı beklenti, bilanço gelişimleri nedeniyle hisse değişimini yapabilir. Kurum raporlarının da bu yöndeki değişimleri önerdiklerini görebiliyoruz. Burada da dikkat edilmesi gereken getiri hızlarının kırılım gösterme halidir. Kırılım oluşmadığı sürece hisse değişikliği doğru karar olmayabilir.

Türk Telekom, TTKOM hissesi bu yüzdendir ki bu yıl alternatifi TCELL karşısında daha iyi getiri göstermiştir. Birim zamandaki getiri hızı daha yüksektir. Bunun sebebi de geçmişten gelen “gerçekleşmiş getiri hızı” olmaktadır. Bu geçmiş hıza göre kırılma oluşmuş ise yavaşlama/hızlanma bekleyebiliriz. TCELL hissesi geçmişte, TTKOM gibi 10 yıllık getiri hızı aynı olsa da, 5 yıllık getiri hızında geri kaldığı için 2024 getirisi kırılım ürettiğinden yavaşlama göstermiştir. Geçmişin getiri doğasından pozitif kopma düzeltme getirir: zaten bu 2024 getirisinde geri kalma halini son 3 ayda daha net görmekteyiz: 0.73 birim hıza karşılık 0.83 birim hız halinde gelişimlerini görüyoruz. Elbette yatırımcısını üzen durumdur ve raporlarda “yeterli” olduğu ve geri dönüş olacağı düşündürülmektedir. Bu elbette kendi modellerine göre rasyoneldir. Bu yıl ve/veya 6 aylık dönemde mali gelişmeler, yatırım hikayeleri farklılaşma gösterebilirler.

Modelimize göre:

3/5/10 yıl üzerinden sürece bakan yatırımcı beklentisini karar verici faktör olarak görebiliriz

– buna göre TTKOM son 3 ay getirisi, geçmişe göre rakibinden daha az kırılma göstermektedir

– bir başka deyişle normal seyrini korumaktadır

– TTKOM daha avantajlı iken, dahil olduğu İletişim endeksi üstünde getiri sağlayacak görülmektedir

– bu beklenti ne zamana dek devam edebilir?

– geçmişe göre daha hızlı getiri hali geri düşme getirmeye başlayacaktır

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!