TCELL Hisse Analizi

Algoritmik değerler iyiye gidiyor

TCELL/TTKOM döngüsüne haziran ayında değinmiştik. Beklentimiz TTKOM yönlü döngü değişimi idi. Bunun içine grafik üzerinden belirtebileceğimiz model bakışı da eklemiştik. Sorulardan biri de “döngü neden haziranda başlamadı ?” olabilir, açıklayalım: o dönemden geriye 12 ay gittiğimizde oluşan zaman bazlı 2ye bölünmüş tabloda yeterli enerji artışı henüz oluşmamış idi. “Henüz” ile işaret ettiğimiz kaybolan enerjinin algoritmik kurallara göre yerine konması ve yeni yükselişin önünü açması idi. Kısacası, algoritmanın doğrulanmış kurallarına ihtiyaç vardır. Eylül ayı içinde TTKOM lehine oluşan döngü beklentisi de alınabilirdi belki ama kural yine aynı idi: 12 aylık geçmişi 2ye böl günlük bazda incele ve parçaları kıyasla (geometrik anlamda, getiri anlamında). Sonuç olarak: 12 aylık geçmişin neye gönderme yaptığını bilmiyor olmadan karar mekanizması harekete geçmemelidir.

Göreceli değil de, mutlak değer açısından bakarsak da “ucuz” görüntüsü son bir yıl penceresinde oluşmaya başladı. Başlamış olması gelişen yeni ortamın olgunlaştığı anlamına gelmemelidir. Yıllık getirinin neresinde olduğunu son 1-2 aylık döneme bakarak da farklı modelden gidebiliriz.

– Son 1 yıl hesabı: Model algoritmalardaki kırılımlar üzerinden gidersek, 3 önemli durum var:      1 pozitif, 2 negatif etkideki durumların 2021 yıl günlerine etkisi farklı dönemlerde olacaktır. Şubat 2021 dönemi ilk kritik dönem olabilecektir. Olasılık belirtiyor olmamızın sebebi, zaman olarak öncesinde algoritmalarda yeni faktör oluşması halidir.

–  Son 1 yıl işaretleri: Eylül ortası, ekim sonu günlük dip gelişiminden dönüş hesaplarda önemli iz bırakmıştır. Mart 2021e doğru önemli şablonlar oluşabilecek durumu not etmeliyiz.

– Son 5 yıl hesabı: Model bazlı hareketlenme devam ediyor. Buna göre 2021 Ocak haftalarında daha cazip olmasını bekleyebiliriz? Son 5 yıl hesabı üzerinden baktığımıza göre orta-uzun vadeli yatırımcıların ilgisi olarak görülebilecektir.

– Hesaplardan çıkacak kural tabanlı değerlere karşılık olarak, gelişecek Aralık 2020 son dönem ve ocak2021 ilk yarı hareketleri heyecan verici olabilecektir. Bunun için de yataya yakın seyir hali hikayeyi güzelleştirecektir.

– Saatlik hareketlere baktığımızda dinamik yapı daha belirgindir, günlük ölçeğe yansıması kurallara göre 2021 içinde olmayı gerektirebilecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN