Tat Gıda Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (16.02.2017)

4Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri:  %1

Beklentilere paralel net kar; zayıf büyüme ve karlılık

 Tat Gıda, 4Ç16 finansal sonuçlarında, beklentilere paralel 12mn TL net kar açıkladı. Operasyonel sonuçlar zayıf olsa da, net karın beklentilere yakın gelmesinde finansal gelirler etkili olmuştur. Satışlar talepteki daralmayla beklentilerin altında gerçekleşirken, artan operasyonel giderler nedeniyle FVAÖK marjı 5.7% seviyesinde, beklentilerin altında gerçekleşmiştir.

 Güncel çarpanlarla Tat Gıda için hedef fiyatımızı 7.20TL olarak revize ettik; hisseyle ilgili olumlu beklentilerin fiyatlandığını düşünüyoruz ve Endeks Üzeri tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri olarak değiştiriyoruz.

 Hisse performansında bugün hafif olumsuz etki görebiliriz, fakat Şirket’in orta vadede istikrarlı operasyonel performansını sürdürmesini bekliyoruz.

Salça kategorisi satışlarında %10 daralma

 Tat Gıda’nın net satış gelirleri 4Ç16’da bir önceki seneye göre sadece %1 artarken, 239mn TL olarak gerçekleşmiştir. Ürün segmentlerine göre bakıldığında, Tat’ın satışları %10 daralırken, Sek satışları %7 oranında, Pastavilla satışları %24 oranında artış kaydetmiştir.

FVAÖK marjında çeyreksel bazda 1.6 puan daralma

 Şirket’in konsolide brüt marjı hammadde maliyetindeki iyileşmeyle birlikte yıllık bazda 0.4 puan artarak %22.5 olarak gerçekleşmiştir. FVAÖK marjı ise geçen yılın düşük baz estkisiyle yıllık bazda 1.5 puan artsa da çeyreksel bazda 1.6 puan daralarak %5.7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderlerin satışlara oranı 0.7 puan artışla 17.9% seviyesinde gerçekleşmiştir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!