Tat Gıda 2022 3. Çeyrek Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (31.10.2022)

3Ç22 Finansal Sonuçlar – Nötr

TUT
Hisse Fiyatı: 29,76 TL
Hedef Fiyat: 35,50 TL
Getiri Potansiyeli: %19

 Net finansman giderindeki artış karlılığı baskıladı. Tat Gıda, yılın üçüncü çeyreğinde piyasa ortalama beklentisi olan 81 mn TL ve beklentimiz olan 90 mn TL’nin altında yıllık bazda %67 artışla 49,3 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gelen net karda, beklentimizin üzerinde gerçekleşen net finansman gideri etkili oldu. Geçen yıl üçüncü çeyrekte 3,7 mn TL net finansman gideri kaydeden şirket bu çeyrekte 42,6 mn TL net finansman gideri kaydetti. Operasyonel karlılık piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşse de, beklentilerin altında gerçekleşen net kar dolayısıyla üçüncü çeyrek finansallarının hisse performansına yansımasını ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

 Kapasite artırımlarının desteğiyle güçlü ciro performansı. Hatırlanacağı üzere, Tat Gıda ana faaliyet konusu olan ve toplam karlılık içerisinde daha yüksek paya sahip olan salça ve konserve ürünleri iş koluna odaklanma stratejisi doğrultusunda, süt ve süt ürünleri iş kolundan çıkmıştı. Dolayısıyla, satış gelirlerinde sadece salça ve konserve ürünlerinin ciroya katkısını görüyoruz. Tat Gıda uzun vadeli iş planları ve Tat markası ile karlı büyüme hedefleri doğrultusunda, Bursa Karacabey’de yer alan üretim tesisinde salça üretim hattı yatırımı ile yıllık toplam 71 bin ton salça üretim kapasitesini 85 bin tona, Bursa Mustafakemalpaşa’da yer alan üretim tesisinde kornişon turşu üretim hattı yatırımı ile de yıllık toplam 5 bin ton kornişon turşu üretim kapasitesini 22 bin tona yükseltti. Daha yüksek kapasite ve yapılan fiyat artışlarının etkisiyle üçüncü çeyrekte güçlü ciro performansı kaydedildi. Satış gelirlerinin yıllık bazda %167 artışla 749 mn TL seviyesinde gerçekleştiğini hesaplıyoruz. Bu rakam, piyasa ortalama beklentisinin %6, beklentimizin %2,8 üzerinde gerçekleşti. Yurt içi satış gelirleri 3Ç22’de yıllık bazda %180 artışla 550,3 mn TL, yurt dışı satış gelirleri ise yıllık bazda %137 artarak, 198,2 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

 Net borcu bir önceki çeyreğe göre önemli oranda arttı. Artan yeni sezon maliyetleri, ek domates alımı ve yatırım harcamalarının da etkisi ile net borç yükseldi. Bir önceki çeyrek 265,7 mn TL net borcu bulunan şirketin bu çeyrekte net borcu 1.465 mn TL seviyesine yükseldi.

 Beklentimiz ile uyumlu operasyonel karlılık. 2022’in üçüncü çeyreğinde FAVÖK yıllık bazda %281,3 artışla 116,5 mn TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK piyasa ortalama beklentisi olan 108 mn TL’nin %8 üzerinde ve beklentimiz olan 113 mn TL ile uyumlu gerçekleşti. Maliyet enflasyonunun yarattığı etkilere karşın, marjlarda yıllık bazda gözlenen güçlü artışı daha yüksek marjlı ürünlere odaklanma stratejisi destekledi. FAVÖK marjı yıllık bazda 4,7 puan artışla %15,6 seviyesinde gerçekleşirken, %15,5 seviyesinde bulunan FAVÖK marjı beklentimiz ile uyumlu, piyasa beklentisinin 0,3 puan üzerinde bir gerçekleşmeye işaret ediyor.

Kaynak: Halk Yatırım