Şok Marketler 2022 1. Çeyrek Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (10.05.2022)

1Ç22 Finansal Sonuçlar – Nötr

AL
Hisse Fiyatı: 13,68 TL
Hedef Fiyat: 18,90 TL
Getiri Potansiyeli: %38

 Ertelenmiş vergi gelirinin desteğiyle net kar beklentilerin üzerinde. Şok Marketler’in net karı yılın ilk çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre %207 artışla 257,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam ortalama piyasa beklentisi ve kurum beklentimizin sırasıyla %39 ve %37 üzerinde gerçekleşti. Net kar rakamının beklentimizi aşmasında yatırım faaliyetlerinden elde edilen 41 mn TL’lik gelire ek olarak, şirketin bu dönemde 22,5 milyon TL ertelenmiş vergi geliri kaydetmesi etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde şirket 27,3 milyon TL ertelenmiş vergi gideri yazmıştı. Net kar ertelenmiş vergi geliri kaynaklı beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş olsa da, genel olarak beklentimiz ile uyumlu gerçekleşen ilk çeyrek finansallarının hisse performansına etkisini ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

 Ciro büyümesi beklentimiz ile benzer. Yüksek enflasyon, mağaza açılışlarındaki güçlü trend ve like-for-like satışlarında devam eden büyümenin etkisiyle güçlü ciro büyümesi kaydedildi. Net satış gelirleri, piyasa ortalama beklentisi olan 10,13 mlr TL ve beklentimiz olan 10,21 mlr TL ile uyumlu yıllık bazda %60 artışla 10,20 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. 1Ç22’de ana Şok markası altında net 276 yeni mağaza açılışı gerçekleştiğini görüyoruz. Son üç yılda mağaza sayısı yıllık bazda ortalama %12,9 artış kaydeden şirketin 1Ç22 itibarıyla 9.523 mağazası bulunuyor.

 Operasyonel kar beklentiler ile uyumlu. Şok Marketler 1Ç22’de, piyasa ortalama beklentisi olan 896 mn TL ve beklentimiz olan 885 mn TL ile uyumlu yıllık bazda %48,4 artışla 894 mn TL FAVÖK açıkladı. Mağaza açılış hızında yavaşlama olmaması ve artan girdi maliyetleri nedeniyle FAVÖK marjında beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda 0,7 puanlık daralma gerçekleşti. Bu rakam %8,8 ile piyasa beklentisi ve bizim beklentimiz ile uyumlu bulunuyor.

 Şirket yönetimi ciro ve yatırım harcamaları öngörüsünü revize etti. Şirket 45% (+/- 5%) olan konsolide satış büyüme hedefini 65% (+/- 5%) olarak revize ederken, FAVÖK Marjı hedefini (TFRS 16 dahil) %9,0 (+/- %0,5) olarak korudu. Yatırım harcamaları öngörüsünü ise ~ 1,5 milyar TL’den ~ 1,6 milyar TL’ye (+/- 100 milyon TL) yükseltti.

 18,90 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansallarının ardından mevcut operasyonel varsayım ve tahminlerimizde bir değişiklik öngörmüyoruz. Dolayısıyla, Şok Marketler için 12-aylık hedef fiyatımız 18,90 TL’yi ve ‘AL’ tavsiyemizi koruyoruz. Güçlü yatırım harcamaları ile birlikte mağaza açılışlarını hız kesmeden devam ettiren Şok Marketlerin, sağlamlaşan finansal yapısının desteğiyle net kar tarafının da desteklenmeye başladığını düşünüyoruz. Şirketin, mevcut mağaza portföyünde genç mağazaların yüksek paya sahip olması ve bu mağazaların olgunlaşmasıyla birlikte karlılığa yapacağı katkıyı şirket için olumlu beklentilerimizin odağında görüyoruz. Gıda perakendesine ilişkin yasa tasarısından doğan belirsizlikler ve Getir ile işbirliğinin durdurulmasının hisse fiyatı üzerinde yeterince fiyatlandığını düşünüyoruz. Ek olarak, tüketilerin yüksek enflasyon ortamında indirim marketlerini daha fazla talep edeceğine dair beklentimiz, yurtiçinde hız kesmeyen mağaza büyümesi, borçsuz yapısı ve net nakit pozisyonu bazlı etkenler ile güçlü büyüme sunduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım