Soda Sanayii 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (16.08.2016)

SODA– 2Ç 2016

Öneri: AL

Hedef Fiyat: 5,50 TL

Soda Sanayii’nin 2Ç16 net karı beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Şirket 2016 yılının ikinci çeyreğinde ortalama piyasa beklentisinin %10, bizim beklentimizin ise %5 üzerinde yıllık bazda %1,3 artışla 111 milyon TL net kâr açıkladı (HLY Araştırma beklentisi 106 milyon TL net kar, ortalama piyasa beklentisi 101 milyon TL net kar). 2016 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda, net finansman gelirlerindeki %13’lük ve diğer faaliyetlerinden gelirlerindeki (geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 14 milyon TL’lik net diğer faaliyetlerinden gelirler, bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyon TL’ye geriledi) azalışa rağmen, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlarından gelen 15 milyon TL’lik katkı ve olumlu ciro performansı net karın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde etkili oldu.

Net satış gelirleri bizim tahminimiz ve ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşti. Net satış gelirleri beklentilere paralel, yıllık bazda %13,1 artarak 488 milyon TL olurken; yurt içi satışlarında %8, Avrupa’ya satışlarında ise %32 artış yaşandı. Şirketin soda satış gelirleri yıllık bazda %18,6, çeyreksel bazda %5,6 artarak 372 milyon TL olurken, toplam gelirlerin %76’sını oluşturmuştur. Krom gelirleri ise yıllık bazda %2, çeyreksel bazda ise %6,2 azalarak, 116 milyon TL seviyesine gerilemiş ve toplam gelirlerin %24’ünü oluşturmuştur.

Operasyonel karlılık beklentilere paralel gerçekleşti. Ciro beklentilerle uyumlu olurken, brüt kar marjı yıllık bazda 0,1 puan artarak operasyonel karlılığın beklentilere paralel gelmesini sağladı. Faaliyet giderlerinin net satışlara oranında yaşanan yıllık bazda 0,4 puanlık sınırlı gerileme ise operasyonel karlılığı bir miktar baskıladı. Böylece ikinci çeyrekte FAVÖK, yıllık bazda %9,3 artarak 119 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken; bizim ve ortalama piyasa beklentisi olan 117 milyon TL’ye paralel gerçekleşti. FAVÖK marjı da beklentimizin 0,3 puan üzerinde, yıllık bazda 0,9 puanlık gerileme ile %24,4 oldu. Soda hissesinin yılbaşından bu yana BIST100 endeksine göre relatifte %13 pozitif ayrıştığını görüyoruz. 2Ç16 sonuçlarının hisse performansına etkisinin ‘pozitif’ olmasını bekliyoruz; ancak endekse göre olumlu relatif performansı nedeniyle beklediğimiz pozitif etkinin bir miktar sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.

Sonuç olarak, beklentilerimize paralel gerçekleşen ikinci çeyrek finansallarının ardından SODA için 5,50 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı ve “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Soda’nın yabancı para bazlı gelir yapısı, soda külü talebinin istikrarlı yapısı ve diğer emtialardan ayrışan fiyatlama yapısı nedeniyle avantajlı olduğunu düşünüyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!