Soda Sanayi 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Bizim Menkul – (07.03.2017)

%11,4 Getiri Potansiyeli… 

Beklentilerimizi koruyoruz… 

Temettü Verimi (2017T) 3,8%

Piyasa Değeri (mn) 4.343

Açıklanan yıl sonu rakamları sonrası Soda Sanayii için beklentilerimizi korurken 12 aylık hedef fiyatımız olan 6,45 TL ile Endeksin Üzerinde Getiri potansiyeli görüşümüzü sürdürmekteyiz. Şirket net satış ve EBITDA rakamlarında yılın son çeyreğinde beklentilerimize paralel rakamlar açıklarken net karda beklentilerimizi aştı. Yükselen kur ortamının sürmesi, şirketin yeni yatırım planlaması olan cam elyaf ile hikayesini güçlendirmesi, yüksek döviz nakit pozisyonu ve temettü verimine ile Soda mevcut konjonktürde yatırım fırsatı sunmaya devam ediyor.  

Beklentilere paralel veriler. 2016 yılında Şirket 1.983 mn TL net satış ve 514 mn TL EBITDA ile beklentilerimiz olan 1.990 mn TL net satış ve 516 mn TL EBITDA rakamlarına oldukça yakın veriler açıkladı. Net dönem karında ise Şirket, 577 mn TL ile beklentilerimizi aştı. 4Ç’de kaydedilen 13,5 milyon TL’lik yeniden değerleme kazancı net kara olumlu katkı sağladı. FAVÖK marjı Şirket’in bugüne kadar açıkladığı en yüksek marj seviyesi olarak göze çarpmaktadır. 4Ç16’dan geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarında yapılmış olan indirim ve Şirket’in devreye aldığı yeni buhar üretim ünitesinden kaynaklanacak maliyet tasarrufları bu olumlu operasyonel görünümün ileri doğru devam edeceğine yönelik beklentileri beslemektedir.

Şirket son 1 yılda %24,9’luk göreceli getiri ile endeksin üzerinde getiri elde etmesine rağmen son 3 ayda önemli bir yorgunluk sürecine girdi. Son 3 ay ve son 1 ayda endekse göre göreceli getirinin negatife döndüğü hissede yıl başından bu yana getiri %9,5 ile BIST100 ve sınai endeksi getirisinin oldukça altında. Yüksek döviz pozisyonu ve gelirlerindeki dövize endeksli satışa ek maliyetlerde TL’nin yoğunluğu, cam elyaf yatırımı ile hikayesini güçlendirmesi, 2016 yılında net satış ve EBITDA’da gözlemlenen büyümenin 2017 yılına da taşınacak olması, döviz riskini hedge etmesiyle portföylerde bulunmasının portföy getirilerinde oynaklığı azaltması ve düzenli temettü getirisine ek olarak güncel hedef fiyatımızın %11’in üzerinde getiriye işaret etmesi Soda’yı portföyde tutmamızın sebepleri arasında yer almaktadır.

%3,8 temettü verimi. Şirket genel kurulda onaylanmak üzere hisse başına 0,22 TL net temettü  ve  %10,2 bedelsiz dağıtma kararı aldı. Onaylanırsa dağıtım 30.05.2017’de gerçekleşecek. Bu durumda net temettü verimi 2017 yılı için %3,8 olacak. Bu rakam beklentimizin bir hayli altında. 

Riskler. Ciner Grubunu’nun 2017-19 döneminde devreye alınması planlanan 3 mn ton soda külü kapasitesi soda külü fiyatları için önemli bir risk unsuru. Döviz kurlarındaki aşağı yönlü şoklar modeli ciddi oranda tehdit ederken enerji maliyetlerinde (özellikle kömür fiyatları) beklentinin üzerinde fiyat artışları önemli risk unsurları olarak görülmekte. 

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!